fbpx
Znamy już skład Jury Głównego 16. Offeliady!

Każdy szanujący się festiwal filmowy ma swoje nagrody. Nie inaczej jest z Offeliadą, podczas której przyznawanych jest całkiem sporo wyróżnień. Wiadomo jednak, że najważniejsze są te od Jury Głównego, które decyduje o przyznaniu pięknych statuetek „Offelii” (oraz tysiąca złotych) w trzech kategoriach: fabuła, dokument i animacja.

W tym roku w Jury Głównym zasiądą:

Michał Oleszczyk

Konsultant scenariuszowy, wykładowca Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, a w latach 2014-16 dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni.

Autor podcastu „SpoilerMaster”, współscenarzysta filmu „Wszystkie nasze strachy” w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta, kierownik literacki seriali Canal+ („The Office PL”, „Planeta Singli. Osiem historii”, „Pisarze. Serial na krótko”). Konsultant scenariuszowy takich filmów jak „Hiacynt”, „Za duży na bajki”.

Stały współpracownik serwisu RogerEbert.com. Laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka (2005) i Nagrody PISF (2012), nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Scenariusz (za „Wszystkie nasze strachy”).

Spotkanie autorskie z Michałem Oleszczykiem „Spoilermaster na offowo” w sobotę, 11.11 o godz. 19.00 poprowadzą: Kamila Kasprzak-Bartkowiak i Paweł Bartkowiak (Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie).

Mateusz Głowacki

Urodzony w 1982 roku w Brzegu Dolnym. Scenarzysta i reżyser filmów krótkometrażowych („Zabicie ciotki”, „Kiedy ranne wstają zorze”), filmów dokumentalnych („Sonda o kobietach”, „Sonda o mężczyznach”), godzinnego filmu telewizyjnego („Władek i Halinka”) oraz pełnometrażowego filmu fabularnego („Masz ci los!”, 2023).

Laureat kilkudziesięciu nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych.

Obecnie pracuje nad ekranizacją powieści „Krzyk ciszy” Jana Oborniaka.

Grzegorz Lipiec

Pochodzący z Zielonej Góry scenarzysta, reżyser, operator, montażysta. Studiował montaż filmowy w łódzkiej Filmówce (PWSFTViT w Łodzi), wykładowca w Lubuskiej Akademii Fotografii i Filmu.

Dwukrotny zdobywca Złotych Lwów festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii kina niezależnego. Laureat prestiżowego Wielkiego Jantara za debiut fabularny na Międzynarodowym Festiwalu Debiutów Filmowych w Koszalinie za film „Że życie ma sens”.

Zdobywca Złotej Kaczki miesięcznika Film. Nominowany do Paszportu Polityki w dziedzinie filmu. Dziennikarz Roku, w kategorii telewizyjnej, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich województwa lubuskiego. Asystent w pionie reżyserskim Andrzeja Wajdy na planie „Pana Tadeusza”.

Założyciel i lider grupy filmowej Sky Piastowskie, działającej już od 32 lat.

Klaudia Święcicka

Prof. UAM dr hab. Klaudia Święcicka to historyczka kultury, zajmująca się teatrem oraz turystyką kulturową. Obecnie pracuje w Pracowni Historii Wizualnej Wydziału Historii w Poznaniu.

Autorka monografii: „Małe ojczyzny Europy w teatrze Tadeusza Kantora” (Kraków-Gniezno 2002), „Historia w teatrze Tadeusza Kantora” (Poznań 2007), „Wielopole Skrzyńskie i Galicja w „kliszach pamięci” Tadeusza Kantora” (Poznań 2016) oraz kilkudziesięciu artykułów poświęconych teatrowi, historii kultury oraz turystyce kulturowej.

Redaktorka monografii naukowych: „Polacy wobec wielości kultur. Wczoraj – dziś – jutro” (współredaktor G. Pełczyński, Gniezno 2009) oraz „Europa Środkowa i Wschodnia jako przestrzeń spotkania. Na szlakach tradycji kultury” (Gniezno 2012).

W latach 1994-1998 pracowała w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie. Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze i Turystyce, prorektorka Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium (2006-2013).

Brała udział w wielu krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, m.in. na: Columbia University (USA), University of Kent (Wielka Brytania), Universidade de Èvora (Portugalia).

Prowadzi projekty kulturalne, warsztaty teatralne oraz z dialogu międzykulturowego.