fbpx
Źródło: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna
Źródło: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna

Jak co roku o tej porze Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna rozpoczyna obchody Światowego Dnia Postaci z Bajek i będzie go świętować przez najbliższe dwa tygodnie.

W tym roku wydarzenie bibliotekarze rozpoczęli w Przedszkolu nr 1 „Wesołe Nutki” w Gnieźnie. Dzieci miały okazję spotkać się z ulubionymi bohaterami książek. W specjalnym quizie mogły sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą atrybutów postaci z bajek oraz głównych bohaterów.

Przedszkolaki miały także okazję zobaczyć, jak to jest być aktorem lub aktorką wystawiając przedstawienie „Kopciuszek” z książki „Kabaret na jednej nodze” Wandy  Chotomskiej.

Aby poczuć się jak w bajce i przekonać się jakie czasami trudne zadania mają do wykonania bajkowe postacie, dzieci  wysłuchały głośno czytanych baśniowych opowieści w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Potem same miały możliwość stania się przez chwilę Kopciuszkami, Księżniczkami na ziarnku grochu, Czerwonymi Kapturkami, a nawet wilkami i czarownicami.

Do wypożyczania i czytania bajek zachęcała Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej w ramach „Pierwszych Czytanek”.

Bibliotekarze z bajkowymi postaciami dotrą jeszcze do gnieźnieńskich Przedszkoli: nr 5 „Mali Przyrodnicy”, nr 12 „Plastusiowo”, nr 13 „Gniazdo Orląt” i nr 15 „Pszczółka Maja”.

Projekt „Laboratorium Słowa 2023” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.