fbpx
Poetka Ewa Lipska zainaugurowała PRETEKSTY
Poetka Ewa Lipska
Poetka Ewa Lipska

Tegoroczny 13. Festiwal Literacki PRETEKSTY w auli gnieźnieńskiego Medyka zainaugurowało spotkanie autorskie z poetką Ewą Lipską, które poprowadził Dawid Jung, pisarz, poeta i redaktor naczelny „Zeszytów Poetyckich”.

Uczta literacka rozpoczęła się od wystawy fotograficznej pt. „Światłoczułe Słowa”, której autorzy zdjęć Katarzyna Olejniczak-Gołembowska, Michał Koszela i Sebastian Uciński zaprezentowali swoje fotografie do wierszy Ewy Lipskiej.

Uczestników festiwalu literackiego powitał Piotr Wiśniewski, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, który podkreślił, że jak rozpoczynać PRETEKSTY to z wysokiego C i dlatego spotkanie autorskie z pierwszą damą polskiej poezji, jedną z najważniejszych współcześnie piszących poetek w Europie, która przyjęła zaproszenie i jest dzisiaj z nami i ze swoimi wierszami.

Poetka z Krakowa po raz pierwszy odwiedziła Gniezno i opowiedziała przybyłym na spotkanie miłośnikom swojej twórczości jak powstają jej wiersze i kilka z nich przeczytała, w tym z ostatniej swojej książki zatytułowanej „Wariacje Geldbergowskie”. – Zawsze mi się wydaje, że napisany wiersz może być moim ostatnim wierszem. Tego nigdy nie wiem. Piszę wtedy kiedy mi się wydaję, że mogę tę myśl, z którą chodzę od jakiego czasu położyć na papier i muszę spróbować coś z nią zrobić. Bo jak wiadomo nie zawsze się to udaje i jak pisała Wisława Szymborska jest się skazanym na ciężkie Norwidy – żartowała poetka.

Po wystąpieniu Ewy Lipskiej jej wiersze we własnej interpretacji zaprezentowało także kilka osób z gnieźnieńskich bibliotek m.in. „Dom dziecka”, „Los” i „Ostrzeżenie”.

Ewa Lipska urodziła się 8 października 1945 roku w Krakowie, to polska poetka i felietonistka, laureatka wielu nagród i wyróżnień m.in. nagrody im. Andrzeja Bursy (1971), nagrody PEN-Clubu im. Roberta Gravesa (1979), Fundacji A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku (1993), Miasta Krakowa (1995), Złotym Krzyżem Zasługi (1998), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005). Tegoroczny 13. Festiwal Literacki PRETEKSTY dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

Najnowsze komentarze