fbpx
Źródło: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna
Źródło: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna

Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków. To powiedzenie w stu procentach odnosi się do pieniądza. Pierwsze środki płatnicze powstały bowiem w momencie, gdy stosowany powszechnie system wymiany przestał się sprawdzać w warunkach rozwijającej się gospodarki.

Rozwój polskiej waluty jest ściśle związany z historią kraju. Monety w Polsce to jeden z pierwszych oficjalnych środków płatniczych. Jak kształtowała się ich historia? Kiedy pojawiły się po raz pierwszy?

Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć w pierwszej książce numizmatycznej dla dzieci wydanej przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne przy wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź.

Książka „Monety Królów” autorstwa Roussany Alex-Nowakowskiej stała się podstawą zajęć prowadzonych przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Gnieźnie mieli okazję zapoznać się z najdawniejszymi monetami.

Dużą dawkę wiedzy przekazali uczniom członkowie oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Gnieźnie im. Andrzeja Schmidta. Głośno przeczytane fragmenty książki „Monety królów”, w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, zachęciły dzieci do zapoznania się z tekstem i ilustracjami opowieści o monetach z czasów Bolesława Chrobrego.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał książkę w prezencie aby móc dalej pogłębiać wiedzę na temat monet.

Najnowsze komentarze