fbpx
Wydarzenia z I Liceum Ogólnokształcącego na fotografiach Janusza Chlasty
W wernisażu udział wziął także syn fotografika Grzegorz Chlasta (drugi od lewej)
W wernisażu udział wziął także syn fotografika Grzegorz Chlasta (drugi od lewej)

Dziś w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie odbył się wernisaż wystawy pt. „Czasy, ludzie, wydarzenia” z cyklu fotografii „Z garażu Janusza Chlasty”. Wystawa w liceum ma związek z tegorocznymi obchodami jubileuszu 160-lecia istnienia szkoły.

Na wystawie, która została zlokalizowana w holu szkoły można obejrzeć zdjęcia m.in. ze zjazdu absolwentów w 1988 roku, studniówki w 1992 roku, nauczycieli w pokoju nauczycielskim w 1983 roku, turnieju międzyszkolnego w 1983 roku, montażu pomnika pierwszych Piastów w 1975 roku czy osiągnięć sportowych z lat 1968-1974. Wszystkie zdjęcia są odpowiednio opisane.

Przybyłych gości na wernisażu powitał Paweł Matkowski, dyrektor szkoły, który powiedział, że możemy dziś oglądać na tych zdjęciach wydarzenia sprzed wielu lat, ludzi, których już nie ma wśród nas, a to pokazuje jaka jest wielka moc fotografii. Dyrektor podziękował za przygotowanie wystawy Joannie Gronikowskiej.

O samej wystawie i autorze opowiedział kurator całego cyklu wystaw Władysław Nielipiński, który przekazał, że Janusz Chlasta pracując w lokalnych gazetach i wykonując dla nich zdjęcia zgromadził praktycznie materiały o wszystkim co działo się w Gnieźnie w II połowie XX wieku. Podziękował także za zaangażowanie się w przygotowanie wystawy dyrektorowi Matkowskiemu, prezesowi Wesołowskiemu i dyrektorowi Pilakowi.

W wernisażu wziął udział m.in. syn fotografa Grzegorz Chlasta, a także absolwent tego liceum, senator Paweł Arndt, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Dariusz Pilak, prezes Stowarzyszenia absolwentów Jan Wesołowski, byli dyrektorzy Bożena Politowicz, Bogusława Młodzikowska i Paweł Kiczyłło, emerytowani nauczyciele i młodzież licealna.

Dzięki temu niezwykłemu spojrzeniu ojca, jego energii udało się zatrzymać w czasie różne chwile, wydarzenia i ludzi, którzy dziś mogą się na tych zdjęciach odnaleźć, albo odnaleźć swoich bliskich. Powstawaniu tej szkoły ojciec towarzyszył od samego początku. Wśród tych wielu fotografii jest taka fotografia kiedy ważni przedstawiciele władz krajowych przyjeżdżają z Warszawy i obserwują makietę, na której widać jak ta szkoła ma wyglądać. Potem poprzez wszystkie wydarzenia jak otwarcie i jak wyglądała tutaj nauka temu wszystkiemu ojciec towarzyszył”

– wspominał Grzegorz Chlasta.

Wystawa w „szesnastce” jest jedną z kilkunastu ekspozycji, które można oglądać w całym mieście m.in. w miejskich instytucjach kultury. Wystawa „Najpiękniejsze Fotografie” mieści się w nowej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury, przy ul. Łubieńskiego 11, trwa do końca 2023 roku, a także w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a w godzinach otwarcia filii. Wstęp wolny. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Janusz Chlasta był znanym fotografikiem, który dokumentował na swoich zdjęciach zarówno życie codzienne mieszkańców, jak i ważne dla miasta i regionu wydarzenia. Fotograf pozostawił po sobie sześć tysięcy negatywów dokumentujących historię Gniezna ukazujących m.in. życie mieszkańców, pracę w zakładach przemysłowych, wydarzenia w szkołach, przyrodę i wiele innych tematów.