fbpx
Uczczono 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie!
Obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie
Obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie

W godzinach popołudniowych odbyła się uroczystość patriotyczna na Akropolu Bohaterów na Cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie.

W obchodach udział wzięli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych, wojskowi, duchowieństwo, młodzież szkolna oraz mieszkańcy.

W trakcie uroczystości m.in. odbył się apel poległych, została odmówiona modlitwa za zmarłych powstańców, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Po uroczystościach na cmentarzu wszyscy przemaszerowali przez miasto w asyście harcerzy, którzy nieśli 105-metrową biało-czerwoną flagę.

Przemarsz zakończył się na Deptaku przy Starym Ratuszu, gdzie odbył się koncert pieśni patriotycznych i utworów muzyki współczesnej w wykonaniu Sary Powagi i Macieja Bąka.

Na Akropolu Bohaterów znajduje się pomnik upamiętniający poległych w obronie wiary i ojczyzny w 1918-1919 i przeszło 50 mogił Powstańców Wielkopolskich, w tym kapitana Pawła Cymsa.