fbpx
W Goślinowie oddano do użytku prawie kilometrowy odcinek chodnika
Starosta Piotr Gruszczyński, wójt Maria Suplicka i dyrektor Stanisław Dolaciński
Starosta Piotr Gruszczyński, wójt Maria Suplicka i dyrektor Stanisław Dolaciński

Dziś wójt Maria Suplicka, starosta Piotr Gruszczyński, radna i sołtys Goślinowa Wioletta Nawrocka i dyrektor Stanisław Dolaciński oficjalnie oddali do użytku mieszkańców nowy chodnik w Goślinowie.

Zakończyła się tegoroczna inwestycja w zakresie przebudowy drogi powiatowej nr 2213P w miejscowości Goślinowo w Gminie Gniezno – budowa chodnika.

To długo wyczekiwana inwestycja. Mieszkańcy zabiegali o chodnik i jest to pierwszy etap poprawy bezpieczeństwa. W przyszłym roku planujemy wykonanie drugiego etapu i też gmina dołoży pieniądze, żeby mieszkańcy mieli poprawione bezpieczeństwo i mogli bezpiecznie się tutaj przemieszczać w celu dokonania zakupów czy odbywania spacerów rodzinnych

– powiedziała wójt Maria Suplicka.

Chodnik został wybudowany w miejscu dość newralgicznym w pobliżu obiektu handlowego, gdzie jest duży ruch zarówno samochodowy jaki i pieszy.

Zrobiliśmy chodnik, który pozwala, do tego miejsca dojść, przejście dla pieszych i wyremontowana została nakładka nawierzchni w związku z ruchem kołowym. Ta inwestycja kosztowała ponad sześćset tysięcy złotych. Dwieście dziewięćdziesiąt tysięcy ze strony starostwa powiatowego, około trzysta pięćdziesiąt ze strony gminy Gniezno co pokazuje, że współpraca bardzo dobrze funkcjonuje”

– przekazał starosta Piotr Gruszczyński.

Pierwotnie założenie realizacji inwestycji przez Powiat Gnieźnieński i Gminę Gniezno dotyczyło budowy odcinka o długości 500 metrów. Jednakże korzystne rozstrzygnięcia przetargowe pozwoliły na budowę odcinka prawie dwukrotnie większego czyli niespełna 1 kilometra.

Chodnik wykonano w dwóch etapach przeprowadzając do każdego postępowanie przetargowe. Na całym odcinku wykonano chodnik z kostki betonowej bezfazowej, a także odwodnienie nawierzchni jezdni. W miejscu występowania zadrzewień i krzaków wykonano cięcia pielęgnacyjne umożliwiające swobodne poruszanie się pieszych chodnikiem. Wzdłuż krawężnika przeprowadzono również remont nawierzchni asfaltowej poprzez uzupełnienie masą bitumiczną ubytków powstałych podczas realizacji inwestycji. W ramach poprawy bezpieczeństwa przy obiekcie handlowym utworzono nowe przejście dla pieszych w miejscu największego natężenia ruchu niechronionych uczestników ruchu”

– poinformował dyrektor Stanisław Dolaciński.

Niebawem Powiatowy Zarząd Dróg w Gnieźnie opracuje stałą organizację ruchu umożliwiającą korzystanie z chodnika także przez rowerzystów. W rejonie przyległym bezpośrednio do obiektu handlowego zamontowano barierki ochronne umożliwiające parkowanie pojazdów na poboczu.

Wykonawcą I i II etapu budowy chodnika była Firma Usługowo-Handlowa „Anna” Anna Białobrzycka z Gniezna.

Łączna wartość zrealizowanej inwestycji wyniosła 636 484,31 zł z czego środki Powiatu Gnieźnieńskiego wynoszą 290 724,31 zł, a Gminy Gniezno 345 724,00 zł.

Inwestorem budowy chodnika był Powiatowy Zarząd Dróg w Gnieźnie.