fbpx
Wkrótce Gnieźnieńskie obchody 85. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej!
Od lewej: Prezydent Michał Powałowski, Zastępczyni Dyrektora ds. Pielęgniarstwa Elżbieta Gnarowska-Kaczmarek i Ks. Krzysztof Szary
Od lewej: Prezydent Michał Powałowski, Zastępczyni Dyrektora ds. Pielęgniarstwa Elżbieta Gnarowska-Kaczmarek i Ks. Krzysztof Szary

Na briefingu w poniedziałek, 26 sierpnia, Prezydent Miasta Gniezna Michał Powałowski zaprosił wszystkich do udziału w Uroczystości z okazji 85. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej, która odbędzie się w niedzielę, 1 września, o godz. 12:30 przy Tablicy „Ku czci poległych i pomordowanych pracowników i pacjentów Zakładu Psychiatrycznego Dziekanka w latach okupacji 1939-1945” na murze Kościoła na terenie Szpitala Dziekanka!

Ks. Krzysztof Szary przekazał, że Obchody przy Tablicy poprzedzi o godz. 11:00 msza św. w intencji Za pomordowanych w obronie Ojczyzny, w Kościele Parafii pw. bł. Michała Kozala przy ul. Orzeszkowej w Gnieźnie!

Prezydent Michał Powałowski poinformował, że Obchody rozpoczną się o godz. 12:30 przy TablicyKu czci poległych i pomordowanych pracowników i pacjentów Zakładu Psychiatrycznego Dziekanka w latach okupacji 1939 – 1945” umieszczonej na murze Kościoła położonego na terenie Szpitala Dziekanka na ul. Poznańskiej!

Zastępczyni Dyrektora ds. Pielęgniarstwa Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Dziekanka Elżbieta Gnarowska-Kaczmarek przypomniała, że III Rzesza przeprowadziła Akcję T4.

Szpital stał się miejscem realizacji polityki nazistowskiej, eksterminacji chorych psychicznie i miejscem, gdzie działy się straszne rzeczy!

Zastępczyni Dyrektora wyjaśniła, że w myśl zarządzenia Hitlera została realizowana Akcja pod kryptonimem T4.

Naziści kwalifikowali pacjentów, którzy mieli zostać zamordowani.

Zostawali oni odurzani dużymi dawkami skopolaminy, następnie byli przetransportowywani dużymi samochodami, do których wtłaczano gazy spalinowe.

Tak zaczadzeni pacjenci byli wywożeni 30-40 km od Gniezna i chowani we wspólnych mogiłach.

Do dziś nie wiadomo, gdzie znajdują się te groby zbiorowe

Zastępczyni Dyrektora przekazała, że pierwszymi pacjentami, którzy 7 grudnia 1939 roku zostali wywiezieni ze Szpitala, byli Żydzi.

Wywożono także Polaków, Niemców i pacjentów innych narodowości, którzy akurat w tym czasie byli pacjentami Szpitala.

Dodała, że tych czynów dokonywali wyłącznie niemieccy lekarze i pielęgniarki!

Ogółem zagazowanych w ten sposób przez cały okres okupacji zostało przeszło 3,5 tysiąca pacjentów Szpitala Dziekanka