fbpx
Spotkanie autorskie z Małgorzatą Strzałkowską 
Źródło: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna
Źródło: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna

Na zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przybyła do Szkoły Podstawowej nr 9 w Gnieźnie Małgorzata Strzałkowska – poetka, prozaiczka, twórczyni unikatowych ilustracji, autorka popularnych i wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy.

Wiersz Małgorzaty StrzałkowskiejPiosenka dżdżownicy”, którym zadebiutowała w „Świerszczyku” w 1987 roku, otworzył nowy rozdział w poezji dla dzieci. Wiersze i opowiadania autorki znajdują się w podręcznikach, a książki na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Podczas spotkania poetka zaprezentowała wiele swoich utworów i zwróciła uwagę na możliwości tkwiące w zabawach językiem polskim.

Dzieci z pełnym zaangażowaniem i zrozumieniem słuchały wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej. Łamańce językowe sprawiły im mnóstwo frajdy i radości. Wszyscy mieli okazję przekonać się, że twórczość pisarki to doskonała gimnastyka buzi i języka.

Autorka zapoznała dzieci z książką „Wiersze, że aż strach”, która to, jak tytuł wskazuje, mówi o strachu. Dzieci lubią być straszone, szczególnie gdy łączy się to z dobrą zabawą i niczym nie grozi.

Lubią też obłaskawiać strach, a pozycja Małgorzaty Strzałkowskiej mająca przy okazji zapewniania rozrywki – funkcję terapeutyczną – na pewno im w tym pomoże.

Wiersze, że aż strachMałgorzaty Strzałkowskiej zdobyły w 2003 roku Nagrodę Literacka im. Kornela Makuszyńskiego (statuetkę Koziołka Matołka) przyznawana przez fundację Książka dla Dziecka.

Spotkanie stanowiło doskonałą zabawę edukacyjną dla uczniów.

Zachęcamy do wypożyczania książek Małgorzaty Strzałkowskiej w naszej bibliotece oraz czytania w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Projekt „Laboratorium Słowa 2023” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.