fbpx
Mieszkańcy wymienili makulaturę na drzewka i krzewy
Mieszkańcy wymienili makulaturę na drzewka i krzewy

Sukcesem zakończyła się dzisiejsza zbiórka makulatury na gnieźnieńskim Rynku. Mieszkańcy pozbyli się niepotrzebnych odpadów ze swoich domów, a w kontenerach znalazło się ponad siedem ton makulatury.

Przez całe piątkowe popołudnie od godz. 12.00 do 17.00 mieszkańcy przynosili makulaturę, a w zamian za to otrzymywali różne gatunki drzewek i krzewów. Jak poinformowała Grażyna Bernaciak z Polskiego Klubu Ekologicznego koło w Gnieźnie na mieszkańców czekało ponad osiemset drzew i krzewów.

Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem ponieważ już jeden kontener został wywieziony. Zebraliśmy trzy tony makulatury więc to jest dobry wynik. Za przyniesioną makulaturę dajemy sadzonki drzewek liściastych i iglastych oraz krzewów ozdobnych. Mieszkańcy chętnie biorą te rośliny i myślę, że w najbliższych dniach posadzą je w swoich ogrodach

– podsumowywała po dwóch godzinach zbiórki Grażyna Bernaciak.

Później było już tylko lepiej, bo zapełnił się kolejny kontener na śmieci. Wystarczyło przynieść trzy kilogramy makulatury, żeby dostać jedno drzewko. Jak poinformowali organizatorzy zbiórki zebrali 7750 kilogramów makulatury. Za co bardzo dziękują mieszkańcom.

Akcję wsparł również prezydent Tomasz Budasz, który przyniósł trochę makulatury i podziękował wszystkim mieszkańcom i tym starszym i tym najmłodszym za to, że biorą udział w takich akcjach i mają świadomość, że trzeba dbać o otaczający nas świat i go nie zaśmiecać.

Akcja zbierania makulatury jest potrzebna, jest organizowana u nas co roku i coraz więcej osób korzysta z okazji, żeby wyczyści swoje piwnice, domy i garaże. Dzięki takim akcjom będą też pamiętać o tym, że nie śmiecimy, a możemy odzyskać ten materiał, który jest nam potrzebny do recyklingu. Najważniejsza jest jednak świadomość ekologiczna i to, że należy segregować śmieci, że należy dbać o nasz świat, a takie akcje o tym przypominają”

– mówił prezydent Tomasz Budasz.

Do akcji przyłączyli się także uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Gnieźnie, którzy rozdawali mieszkańcom małe paczuszki z ziarnem dla ptactwa. Wcześniej sami własnoręcznie przygotowali specjalne opakowania do ziarna. Grażyna Bernaciak zaapelowała, żeby karmić ptaki ziarnem, a nie resztkami chleba, bo pieczywo ptactwu szkodzi.

Organizatorów akcji odwiedziły także dzieci z Przedszkola nr 9 „Leśne Ludki” w Gnieźnie, które śpiewały piosenki i recytowały wierszyki ekologiczne.

Podczas zbiórki makulatury odbywała się zbiórka karmy dla psów i kotów dla gnieźnieńskiego Schroniska dla Zwierząt.

Pracownicy Urzędu Miejskiego w Gnieźnie rozdawali dzieciom ekologiczne gadżety i książeczki edukacyjne.

Organizatorami zbiórki makulatury był: Polski Klub Ekologiczny koło w Gnieźnie, Nadleśnictwo Gniezno Lasy Państwowe, Powiat Gniezno i Miasto Gniezno.

Partnerzy zbiórki: Urbis Gniezno i Zakład Surowców Wtórnych Wtórjan Bis w Gnieźnie.