fbpx
Biblioteka w Zdziechowie ma problemy kadrowe?
Radni spotkali się z dyrektorami gminnych szkół
Radni spotkali się z dyrektorami gminnych szkół

Wczoraj radni z komisji oświaty, kultury, sportu i pomocy społecznej Gminy Gniezno spotkali się z dyrektorami placówek oświatowych i dyrektorką Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie w celu uzyskania informacji jakie jeszcze inwestycje trzeba zrealizować w 2024 roku w danej placówce.

Przybyłe na posiedzenie komisji dyrektorki i dyrektora powitał przewodniczący Marian Kaźmierczak, który poinformował, że to spotkanie ma przybliżyć radnym jakie niezbędne są jeszcze do wykonania w poszczególnych placówkach oświatowych gminy remonty.

Lidia Pietrzak, dyrektorka biblioteki w Zdziechowie stwierdziła, że jej największym problemem jest niedostateczny brak personelu. Dlatego postanowiła zwróciła na to utrudnienie uwagę radnych. Wcześniej już informowała o tym kłopocie wójt Marię Suplicką. Dyrektorka wie, że gmina nie dysponuje środkami finansowymi na cały dodatkowy etat więc prosi tylko władze gminy o pracownika na pół etatu. Jak tłumaczyła radnym w Zdziechowie w bibliotece są dwa etaty (dyrektorki i bibliotekarki). Pracownica biblioteki od kilku miesięcy przebywała na zasiłku chorobowym. Wówczas wszystkie obowiązki spadły na nią. Jedno co ją uratowało to to, że miała do pomocy osobę odbywającą staż w bibliotece. I ta osoba jest obecnie zatrudniona przez PUP w Gnieźnie na pół etatu, ale tylko na dwa miesiące, do połowy października. Ponadto biblioteka obsługuje jeszcze filię w Jankowie Dolnym, ale tam jest bibliotekarka tylko na jedną czwartą etatu.

Dyrektorka oświadczyła, że jak przejmowała bibliotekę dwa lata temu to było zapisanych do niej około stu czytelników, a teraz jest już ponad czterystu. Oprócz codziennej pracy biblioteki polegającej na wypożyczaniu książek placówka organizuje wiele dodatkowych inicjatyw kulturalnych dla dzieci, młodzieży, a także seniorów. Radni wysłuchali obaw dyrektorki i zapewnili, że będą mieli ten problem na uwadze.

Następnie kolejno dyrektorki i dyrektor ze szkół gminnych powiedzieli radnym o potrzebach remontowych i inwestycjach w szkołach.

Lidia Modrzejewska-Krüger, dyrektorka Zespołu Szkół w Szczytnikach Duchownych mówiła, że remonty, które planuje przeprowadzić w 2024 roku to malowanie holu szkoły, czterech sal lekcyjnych i naprawę fragmentów dachu przedszkola, a koszt tego to około 25 tys. zł. Natomiast konserwacje to m.in. czyszczenie i wymiana rynien na budynku szkolnym, czyszczenie i malowanie płotu, korekta systemu detekcji gazu i konserwacja dachu na sali gimnastycznej. Koszt tych napraw to około 35 tys. zł.

Beata Szuszkiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Goślinowie przekazała, że w szkole będzie budowana lekka hala sportowa, a projekt jest współfinansowany z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Planuje także wymianę rynien i opierzenia na budynku szkoły, renowację toalet w budynku szkoły i przekształcenie salki gimnastycznej w dwie sale lekcyjne.

Marzenna Kubiak, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Zdziechowie poinformowała, że w szkole w Zdziechowie nie planuje większych remontów. Natomiast ta szkoła ma filię w Mnichowie, gdzie trzeba naprawić dach, koszt to około 100 tys. zł i wymienić wykładzinę podłogową.

Marcin Ostaszewski, dyrektor Zespołu Szkół w Jankowie Dolnym planuje malowanie elewacji starego budynku szkoły, kolejny etap około 25 tys. zł, remont świetlicy około 18 tys. zł, zainstalowanie monitoringu w nowym budynku szkoły, koszt około 15 tys. zł i zamontowanie podwieszanego sufitu akustycznego w sali gimnastycznej, bo obecnie hałas sięga powyżej 100 decybeli. Ta inwestycja jest bardzo kosztowna i może wynieść nawet około 180 tys. zł.

Na posiedzeniu obecna była także Monika Kordys, dyrektorka żłobka gminnego, która przekazała, że żłobek był oddany do użytku trzy lata temu i na chwilę obecną nie wymaga żadnych remontów. Uczęszcza do niego 18 dzieci, a do końca roku ma jeszcze dołączyć 4 dzieci.

W posiedzeniu komisji udział wzięli przewodniczący komisji Marian Kaźmierczak, radna Iwona Pajkert, radna Wioletta Nawrocka, radna Iwona Modrzejewska, radny Jakub Fryza i przewodniczący rady Mariusz Nawrocki.