W środę, 20 listopada, na posiedzeniu Komisji Promocji, Kultury i Turystyki Rady Miasta Gniezna w Starym Ratuszu w Gnieźnie Radni zapoznali się z informacjami dotyczącymi ruchu turystycznego w 2024 roku, które przekazali reprezentanci z gnieźnieńskich Muzeów i Parowozowni Gniezno oraz przedstawicielki z Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski i Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej! Ze statystyk przedstawionych przez Organizację Turystyczną Szlak Piastowski wynika, że więcej turystów indywidualnych odwiedziło Gniezno w 2024 roku w porównaniu z rokiem ubiegłym!
Podsumowanie roku 2024 w gnieźnieńskiej turystyce przedstawili Radnym: Dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Michał Bogacki, Dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej Bartosz Przybyła, Patryk Kuliński ze Stowarzyszenia Parowozownia Gniezno, Mariusz Jopa z Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie, Prezeska Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski Urszula Łomnicka i Kierowniczka Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej Agnieszka Brussa!
Z informacji przedstawionych przez przedstawicieli Muzeów i Organizacji Turystycznej wynika, że ruch turystyczny w tym roku był większy!
Z danych przekazanych przez Kierowniczkę Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej Agnieszkę Brussę wynika, że w okresie styczeń–październik 2024 roku Informacja Turystyczna udzieliła informacji 9 744 turystom indywidualnym, w tym 599 turystom z zagranicy, a z usług przewodnickich skorzystało aż 336 grup wycieczkowych!
Usługi przewodnickie świadczone były w większości w języku polskim, ale pojawiały się również zlecenia w języku angielskim, niemieckim i francuskim!
Z danych przedstawionych przez Informację Turystyczną w Gnieźnie wynika, że w tym roku Pierwszą Stolicę Polski odwiedziło więcej turystów indywidualnych!
W 2023 roku Gniezno odwiedziło 9 444 turystów, a w okresie od stycznia do października 2024 roku 9 774 turystów!
Jeżeli chodzi o grupy wycieczkowe, to w 2023 roku 364 grupy zwiedziły Gniezno, a od 01.01.2024 do 31.10.2024 odwiedziło Pierwszą Stolicę 336 grup!
Kierowniczka Agnieszka Brussa przypomniała, że niezmiennie od kilku już lat Punkt Informacji Turystycznej styka się z tymi samymi problemami w Sezonie wysokim, a mianowicie z brakiem przechowalni bagażu, brakiem dojazdu komunikacją publiczną do najbliższych atrakcji i niedziałającą aplikacją Królika GOń!
Jak podkreśliła Kierowniczka, problem przechowalni bagażu z roku na rok powraca, ale niestety nie widać żadnych perspektyw, by miało to ulec zmianie…
W większości takich przypadków turyści kierują się do Punktu Informacji Turystycznej z prośbą o udzielenie pomocy.
W przypadku, kiedy są to mniejsze bagaże, Pracownicy Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski na własną odpowiedzialność decydują się na pozostawienie przez turystów bagaży w Punkcie!
Kierownicza ubolewa, że nie każdemu są w stanie pomóc!
Problem przechowalni bagażu dotyczy turystów, którzy przyjeżdżają do Gniezna głównie pociągami.
Na Dworcu PKP nie ma przechowalni bagażu.
Obecny na posiedzeniu Komisji Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna Łukasz Muciok i Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Turystyki Artur Krysztkowiak poinformowali, że starają się rozwiązać ten problem i prowadzą działania w celu umiejscowienia w pobliżu Dworca PKP skrytek do przechowywania bagażu!
Kolejny problem, jaki poruszyły Prezeska Urszula Łomnicka i Kierowniczka Agnieszka Brussa, to brak możliwości dojazdu komunikacją publiczną do najbliższych atrakcji takich jak m.in. Ostrów Lednicki i Biskupin.
Jak przekazały, zwłaszcza w okresie Sezonu wysokiego spotykają się z ogromnym zdziwieniem i pretensjami turystów, że tak położone Miasto nie posiada komunikacji publicznej do okolicznych atrakcji.
Pracownicy OTSP przyjmują zażalenia od turystów! Często słyszą zarzut, że jak mogą promować się jako Miasto/Region Turystyczny, skoro nie ma tu podstawowych udogodnień dla osób nieporuszających się własnym autem!
Według OTSP problemem jest też niedziałająca aplikacja Królika GOń!
Jak stwierdziła Kierowniczka Agnieszka Brussa, turyści często są zawiedzeni, a niekiedy nawet rozgoryczeni, że obecnie nie są w stanie zwiedzać z aplikacją!
To dzięki apce można m.in. poznać historię Pierwszej Stolicy Polski oraz odpowiadać na pytania.
Poza tym turyści dowiadywali się z niej również, że można wejść do Punktu Informacji Turystycznej po Certyfikat ukończenia Traktu Królewskiego, a pracownicy dzięki tej aplikacji mogli sprawdzić, czy turysta faktycznie pokonał całość Traktu!
W posiedzeniu Komisji Promocji, Kultury i Turystyki Rady Miasta Gniezna udział wzięli: Przewodniczący Komisji Jarosław Mikołajczyk, Radna Beata Czechańska, Radny Sebastian Błochowiak, Radny Michał Glejzer, Radny Paweł Kamiński i Radny Wojciech Szymczak.
Nieobecni byli: Radna Beata Adamczyk, Radna Martyna Matysek i Radny Artur Kuczma.