fbpx
W Cechu Rzemiosła dyskutowano o chlebie
W Cechu Rzemiosła rozmawiali o chlebie
W Cechu Rzemiosła rozmawiali o chlebie

Interaktywne Muzeum Gniezna zorganizowało w auli Cechu Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie spotkanie pt. „Historia szneków z glancem i chleba w Gnieźnie”, które cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Uczestników spotkania w temat wypieków wprowadził Muzealny Detektyw, który opowiedział o gnieźnieńskich firmach piekarniczych m.in. Gramse i Maciejewski.

O pozytywnych walorach spożywania pieczywa i włączenia go do naszej codziennej diety przekonywała dr inż. technologii piekarskiej Krystyna Jarosz, która zaznaczyła, że spożywanie chleba m.in. dodaje energii i wspomaga lepszą pracę mózgu.

Prelegenci wykładu mogli także dowiedzieć się m.in. jakie gatunki chleba należy spożywać, jak długo chleb na zakwasie czy na drożdżach powinien fermentować albo jaką ilość pieczywa powinniśmy dziennie zjadać, aby nasz mózg mógł prawidłowo funkcjonować.

Krystyna Jarosz to jeden z największych autorytetów w dziedzinie wypieku chleba w kraju. Jest autorką podręczników branżowych. Przez lata była dyrektorem Cechowej Szkoły Rzemieślniczej w Gnieźnie. Dziś przede wszystkim poświęca się pracy popularyzatorsko-naukowej występując na najważniejszych konferencjach żywieniowych.

Uczestnicy spotkania mogli skosztować szneków z glancem lub kruszonką jednej z gnieźnieńskich piekarni.

Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Interaktywne Muzeum Gniezna 2023 r. Niepodległość: Walka, praca i piosenka”.