fbpx
Tragiczny pożar na Starym Mieście w Gnieźnie!
Źródło: Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie
Źródło: Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie

Do tragicznego w skutkach pożaru doszło w piątek, 26 stycznia, około godz. 4.42 w budynku wielorodzinnym przy ul. Czystej w Gnieźnie. W wyniku zdarzenia śmierć poniosły dwie osoby.

Jak poinformowała Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie, na miejsce zdarzenia zadysponowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gnieźnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu zastano duże zadymienie na klatce schodowej w budynku wielorodzinnym. Pożar powstał w mieszkaniu na parterze.

Na miejscu obecna była Policja. Ze względu na silne zadymienie klatki schodowej i braku dymu w pozostałych mieszkaniach Kierujący Działaniem Ratowniczym podjął decyzję o nieprzeprowadzaniu ewakuacji całej kamienicy.

W pierwszej części akcji działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz otwarciu mieszkania objętego pożarem poprzez wyważenie drzwi wejściowych.

Następnie strażacy zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych, linię gaśniczą oraz kamerę termowizyjną przeszukali pomieszczenia, w których odnaleźli dwie nieprzytomne osoby.

Poszkodowanych natychmiast ewakuowano na zewnątrz budynku i wspólnie z Policjantami rozpoczęto resuscytację krążeniowo-oddechową.  

Po przybyciu Zespołu Ratownictwa Medycznego poszkodowanych przejęli lekarz z ratownikami medycznymi, którzy kontynuowali resuscytację. Niestety pomimo wytężonych działań nie udało się uratować 72-letniej kobiety i 69-letniego mężczyzny. Lekarz stwierdził ich zgon.

Dalsze działania strażaków polegały na oddymieniu klatki schodowej oraz zadymionego mieszkania przy użyciu wentylatora nadciśnieniowego. Sprawdzono również pozostałe mieszkania w budynku pod kątem obecności tlenku węglanie stwierdzono zagrożenia.

Dokładne okoliczności zdarzenia ustala Policja pod nadzorem Prokuratora.