fbpx
Radni chcą wiedzieć, przez kogo nie odbędzie się Gniezno Maraton!
Posiedzenie Komisji Kultury Fizycznej i Sportu Rady Miasta Gniezna
Posiedzenie Komisji Kultury Fizycznej i Sportu Rady Miasta Gniezna

Radni z Komisji Kultury Fizycznej i Sportu Rady Miasta Gniezna postanowili skierować zapytania do czterech zarządców dróg w celu uzyskania odpowiedzi, jaką decyzję wydał poszczególny zarządca w sprawie zajęcie pasa drogowego na zorganizowanie Gniezno Maraton. Polski Związek Lekkiej Atletyki poinformował na swojej stronie, że „Gniezno wycofało się z organizacji Mistrzostw Polski w Półmaratonie”, ponieważ „lokalna Policja” nie wydała zgody!

W piątek, 26 stycznia, na posiedzeniu Komisji Kultury Fizycznej i Sportu w Hali im. Mieczysława Łopatki w Gnieźnie zastępca przewodniczącego Tomasz Dzionek poruszył sprawę Gniezno Maraton, który wczoraj został odwołany przez Organizatora!

Zastępca przewodniczącego Tomasz Dzionek powiedział, że według niego informacja przekazana przez Organizatora Gniezno Maraton jest lakoniczna, a osoby w Internecie nie tylko kierują słowa krytyki pod adresem Organizatora, ale także w stosunku do miasta, władz i środowiska biegowego!

Negatywne głosy w sposób niesłusznykierowane względem miasta, co się na samym mieście odbija tak, jak zresztą sugerowałem na poprzedniej Komisji, że gdyby to miało się nie odbyć, to będzie to ze szkodą i dla miasta i dla środowiska biegowego i to widać, bo to jednak w środowisku biegowym odbija się rykoszetem

– mówił radny Tomasz Dzionek

Radny dodał, że na portalach czy branżowych stronach biegowych odbywają się też dyskusje biegaczy na ten temat, którzy piszą, że do Gniezna już nie przyjadą!

Radny Tomasz Dzionek uważa, że są to bardzo niepokojące reakcje, ponieważ w Gnieźnie są od lat organizowane inne zawody biegowe, przez innego organizatora, który może rykoszetem oberwać przez tę sytuację.

Dlatego też radny uważa, że jako Komisja, skoro ten temat podjęli wcześniej, mogliby zwrócić się z pytaniami przede wszystkim do zarządców dróg w tej sprawie. Pozostali radni poparli propozycję zastępcy przewodniczącego.

Obecny na posiedzeniu Komisji prezydent Tomasz Budasz od razu odpowiedział radnemu i przekazał, że Miasto Gniezno wydało pozytywną zgodę Organizatorowi na zajęcie pasa drogowego!

Przewodniczący komisji Stanisław Dolaciński, który jest także dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg, rownież potwierdził, że ich decyzja była pozytywna!

Zatem nieznana jest w tej sprawie decyzja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.

Radny Tomasz Dzionek zwrócił także uwagę na to, że Miasto Gniezno ogłosiło konkurs na organizację imprezy sportowej pod nazwą „Maraton w Gnieźnie wraz z imprezami towarzyszącymi”. Kwota przyznana na ten cel to 50 tys. zł, a oferty można składać do 29 stycznia. W związku z tym, jak wywnioskował radny, gdyby nikt do tego konkursu nie złożył oferty, to te 50 tys. zł byłoby do dyspozycji Komisji sportu.

W tej kwestii radnemu od razu odpowiedział prezydent Tomasz Budasz wyjaśniając, że pieniądze nie zostały zabrane innym dyscyplinom sportowym, tylko zostały przeniesione z zadania dotyczącego energii i Komisja nie może nimi dysponować.

Ponadto prezydent Tomasz Budasz poinformował, że Miasto Gniezno proponowało Organizatorowi Gniezno Maraton Patrykowi Boguckiemu zorganizowanie dużej imprezy biegowej w 2025 roku!

Prezydent dodał, że Miasto miałoby więcej czasu do tego, aby przygotować się finansowo, organizacyjnie i logistycznie, ale jak wiemy, Gniezno Maraton nie skorzystało z propozycji prezydenta.

Dzień po odwołaniu Gniezno Maraton, 26 stycznia, Polski Związek Lekkiej Atletyki umieścił na swojej stronie informację pt. GNIEZNO WYCOFAŁO SIĘ Z ORGANIZACJI MP W PÓŁMARATONIE.

INFORMUJEMY, ŻE ORGANIZATOR MISTRZOSTW POLSKI W PÓŁMARATONIE W GNIEŹNIE POINFORMOWAŁ POLSKI ZWIĄZEK LEKKIEJ ATLETYKI, ŻE LOKALNA POLICJA NIE WYDAŁA ZGODY NA ORGANIZACJĘ BIEGÓW. W ZWIĄZKU Z TYM IMPREZA ZOSTAŁA ODWOŁANA.

Dotychczasowe kontakty z organizatorem nie wzbudzały obaw o stan przygotowań do mistrzostw. Sytuacja jaka ma miejsce stawia organizatora gnieźnieńskiego biegu w trudnej sytuacji, a PZLA zmusza do szukania alternatywnego gospodarza mistrzostw Polski w półmaratonie. Mamy nadzieję, że już wkrótce uda nam się wskazać imprezę, na której biegacze powalczą w tym roku o medale na tym dystansie

– poinformował Polski Związek Lekkiej Atletyki

Po godzinie 22.00, 26 stycznia, na Facebooku odpowiedź na informację PZLA wstawili Organizator Gniezno Maraton oraz Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie.

Szanowni Państwo ,

w nawiązaniu do artykułu
 
https://pzla.pl/aktualnosci/13645-gniezno-wycofalo-sie-z-organizacji-mp-w-polmaratonie chcielibyśmy podkreślić, że Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie nie jest organem decyzyjnym a jedynie opiniującym. Oświadczenie PZLA że lokalna policja zabroniła nie jest zgodne z prawdą

Gniezno Maraton

Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie kilka razy edytowała swój wpis na Facebooku.

W nawiązaniu do informacji, która pojawiła się na stronie PZLA, w związku z odwołaniem mistrzostw Polski w półmaratonie udostępniamy stanowisko organizatora w tej sprawie.

Jednocześnie informujemy, że podjęte przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego działania, w zakresie przeprowadzenia imprezy biegowej GNIEZNO MARATON, były podejmowane w zakresie ich kompetencji. Od samego początku angażowali się w organizację, uzgadniając poszczególne trasy biegów, proponowali organizatorowi najlepsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa uczestników biegów oraz organizacji ruchu podczas wydarzenia. Wszystkie przeprowadzone spotkania oraz wspólny objazd trasy miały na celu wypracowanie najlepszych rozwiązań.

Podczas ostatniego spotkania, w dniu 25 stycznia br. z organizatorem oraz PSP w Gnieźnie uzyskaliśmy informację, iż organizacja imprezy jest zagrożona. W związku z tym konsultowane były sporządzone przez organizatora dokumenty. Z naszej strony przekazaliśmy mu informację, że zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby pomóc w organizacji mistrzostw Polski w półmaratonie.

Niestety wczorajsza wieczorna wiadomość o wycofaniu się organizatora z planowanej imprezy zaskoczyła również nas

– poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie