fbpx
Cmentarz Komunalny w Gnieźnie ma powstać do 2034 roku!
Zastępczyni Prezydenta Miasta Gniezna Joanna Śmigielska

W środę, 20 listopada, w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie Zastępczyni Prezydenta Joanna Śmigielska przedstawiła założenia Koncepcji Programowo-Przestrzennej Cmentarza Komunalnego w Gnieźnie nad Rzeką Strugą, który ma powstać do 2034 roku!

Zastępczyni Prezydenta Joanna Śmigielska przekazała, że planowana lokalizacja Cmentarza to rejon ulicy Powstańców Wielkopolskich.

Niezbędne terenysukcesywnie przejmowane przez Miasto Gnieznodrodze darowizny, a obecnie Urząd Miejski w Gnieźnie musi uzyskać przeniesienie prawa własności ostatniej nieruchomości!

Zastępczyni Prezydenta przypomniała, że Miasto Gniezno ma obowiązujący dla tego terenu Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który przewiduje możliwość posadowienia w tym miejscu Cmentarza Komunalnego i jest już przygotowana Koncepcja Programowo-Przestrzenna, która daje kierunek, jakim Miasto powinno się kierować, żeby ten Cmentarz wykonać!

Cmentarz Komunalny
w Gnieźnie
nad Rzeką Strugą

Koncepcja
Programowo-Przestrzenna

Gniezno, 2018

Zespół Projektowy

Kierownik Projektu
Anna Długozima

Dariusz Dutkiewicz

Ewa Kosiacka-Beck

Mateusz Rej

Daria Szarejko-Worobiej

Zastępczyni Prezydenta zaznaczyła, że to jednak dopiero początek drogi do powstania Cmentarza Komunalnego w Gnieźnie.

Przed rozpoczęciem prac projektowych niezbędna będzie zgoda Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gnieźnie oraz przyjęcie przez Radę Miasta Gniezna uchwały w sprawie utworzenia Cmentarza Komunalnego.

Dopiero wtedy będzie możliwe wykonanie Projektu Cmentarza, co zajmie mniej więcej półtora roku.

Zakłada się, że sama inwestycja zostanie zakończona w ciągu 10 lat od przekazania ostatniej działki pod Cmentarz!

Jak dodaje Zastępczyni Prezydenta, wykonanie tego Cmentarza jest dużym przedsięwzięciem, a Koncepcja zakłada utworzenie przestrzeni dostępnejprzystosowanej dla wszystkich użytkowników!

Cmentarz Komunalny w Gnieźnie ma być przede wszystkim miejscem chowania zmarłych, bez względu na przynależność wyznaniową, ale również miejscem zadumyrefleksjiczęści parkowej z terenem zielonym, alejkami i kameralnymi zakamarkamimiejscami siedzącymi oraz łąkami kwietnymi!

Zastępczyni Prezydenta wyjaśniła, że Gnieznu potrzebny jest Cmentarz Komunalny m.in. dlatego, że mamy tylko cmentarze parafialne!

Dalej tłumaczyła, że Koncepcja Cmentarza zakłada, że z jednej strony będzie to Cmentarz jako miejsce pochówku zmarłych, a z drugiej strony teren zielony o założeniu parkowym!

Zastępczyni Prezydenta wyjaśniła także, że Cmentarze z Ameryki, Szwecji i Słowenii, które znalazły się w tej Koncepcji, są tylko inspiracją do przygotowania Projektu Wykonawczego!

Koncepcja przedstawia zrealizowane już miejsca, które mają urzędnikom wskazać, jak Cmentarz Komunalny w Gnieźnie mógłby wyglądać jako połączenie miejsca pochówku z ternem zielonym.

Jeżeli chodzi o Cmentarze, które znalazły się w tej Koncepcji, to Zastępczyni Prezydenta Joanna Śmigielska wytłumaczyła, że Miasto Gniezno dysponuje Koncepcją, a jeśli chodzi o projektowanie, to posługują się dwiema rzeczami, czyli Koncepcją i Projektem Wykonawczym.

Zastępczyni Prezydenta uważa, że Koncepcja jest robiona dla Inwestora po to, żeby mógł pokazać i zwizualizować jak może wyglądać to miejsce i normalnym jest, że w takich koncepcjach wykorzystuje się materiały wizualne z realizacji i oczywiście w tej Koncepcji wskazane jest, skąd one pochodzą.

Według Zastępczyni Prezydenta nikt w żaden sposób tego nie ukrywał i nikt nie chce tych miejsc skopiować.

Te materiały mają być dla Urzędników inspiracją i kierunkiem, w którą stronę iść.

Później przygotowuje się Projekt Wykonawczy skierowany do Wykonawcy, żeby on wiedział jak to zrealizować.

Koncepcja, którą dysponuje Miasto Gniezno przewiduje, że na Cmentarzu Komunalnym może się znaleźć m.in. dużo zieleni, Plac Wejściowy, Plac Medytacji, Dziedziniec, Budynek wielofunkcyjny, Dom Przedpogrzebowy z administracją, Budynek Ceremonialny, Budynek Administracyjno-Usługowy i kolumnada z zadaszeniem.

Największą powierzchnię, około 5 ha, stanowić będzie Strefa Grzebalna.

Planuje się rozmieszczenie grobów ziemnych zwykłych, grobów ziemnych dziecięcych, grobów ziemnych urnowych, pole zasłużonych, kolumbaria i katakumby.

W części północnej założenia cmentarnego planuje się uwzględnić Grzebowisko, czyli Cmentarz dla małych zwierząt domowych! Zostanie on ukształtowany na naturalnie występującej skarpie z widokami na przeciwległe tereny, co czyni miejsce bardzo atrakcyjnym!

Dokument zakłada także powstanie parkingów.

Cmentarz Komunalny ma powstać do 2034 roku!