fbpx
Strażacy zdemontowali uszkodzony w trakcie wichury komin
Źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie
Źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie

Wczoraj po godz. 19.00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie wpłynęła informacja o uszkodzonym kominie znacznej długości, grożącym powaleniem na okoliczne budynki, w tym kotłownię.

Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Rybno Wielkie w Gminie Kiszkowo. Na miejsce zdarzenia dyżurny SKKP w Gnieźnie zadysponował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gnieźnie (JRG) oraz dwa zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Kiszkowa i Rybna Wielkiego (OSP).

Po dojeździe zastępów na miejsce zdarzenia zastano przechylony stalowy komin o wysokości 24 metrów, który w wyniku działania bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych tj. porywistego wiatru i silnych opadów deszczu oparł się o stojący w bliskiej odległości drugi stalowy komin.

Istniało bezpośrednie niebezpieczeństwo przewrócenia się komina na budynki garażowe.

Działania zastępów straży pożarnej w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wygrodzeniu terenu działań taśmą ostrzegawczą. Po rozpoznaniu podjęto decyzję o zadysponowaniu na miejsce działań Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego (SGRT) z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu w konfiguracji: dźwig SCDz 40, GCBA-Rt oraz SCRt z rotatorem.

Po jej dojeździe przy wykorzystaniu drabiny mechanicznej podwieszono zawiesia linowe i utworzono dodatkowy odciąg za pomocą liny od komina do rotatora ciężkiego samochodu ratownictwa technicznego (SCRt).

Następnie wykonano szereg prac przy użyciu dźwigu tj. w sposób kontrolowany przełamano uszkodzony komin, przecięto w miejscu ułamania za pomocą przecinarek spalinowych z kosza drabiny mechanicznej, a następnie opuszczono odciętą cześć na podłoże i odciągnięto od budynku kotłowni.

W trwających 6 godzin i 38 minut działaniach udział brało 29 strażaków PSP i OSP.

Teren działań zabezpieczany był również przez patrol Policji.