fbpx
Powiat Gniezno na 20-leciu partnerstwa Brandenburgii z Wielkopolską
Źródło: Powiat Gniezno
Źródło: Powiat Gniezno

Delegacja Powiatu Gnieźnieńskiego uczestniczyła 21 listopada w uroczystościach z okazji 20-lecia partnerstwa pomiędzy Brandenburgią a Wielkopolską.

Uroczyste wydarzenie odbyło się w Muzeum Barberini w Poczdamie, a zaproszenie dla starosty Piotra Gruszczyńskiego, wicestarosty Anny Jung i dyrektor Centrum Usług Wspólnych Renaty Rasińskiej wystosowane zostało przez premiera Kraju Związkowego Brandenburgii, dr Dietmara Woidke.

Program uroczystości rozpoczął się od powitania gości przez dyrektor Muzeumdr Ortrud Westheider. Delegacja miała okazję do indywidualnego zwiedzania wystawy, na której przewodnicy udzielali wyjaśnień w głównych salach wystawowych, prezentując zarówno stałą ekspozycjęImpresjonizm – Arcydzieła z kolekcji Hasso Plattnera”, jak i czasową wystawę „Munch. Krajobraz życia”.

Po zakończeniu zwiedzania, goście udali się do audytorium, gdzie rozpoczął się koncert przygotowany przez Orkiestrę Młodych Muzyków ze Szkoły Muzycznej we Frankfurcie nad Odrą i Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu.

Słowa powitania premiera Kraju Związkowego Brandenburgii, dr Dietmara Woidke, otworzyły serię wystąpień poświęconych impresjom z 20-letniego partnerstwa między Brandenburgią a Wielkopolską. Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak, podzielił się swoimi refleksjami o tej wyjątkowej współpracy.

Również starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński podziękował za możliwość uczestnictwa w tak wyjątkowym spotkaniu, podkreślając wagę współpracy między Brandenburgią a Wielkopolską, która przyczyniła się do kształtowania silnych więzi między społecznościami obu regionów.

„To nie tylko wyjątkowa okazja do świętowania, ale także czas refleksji nad tym, jak wiele osiągnęliśmy razem i jak dalej rozwijać tę współpracę. Mamy nadzieję, że kolejne lata przyniosą nam jeszcze więcej owocnych inicjatyw i wymiany doświadczeń przede wszystkim w kontekście bliskiej współpracy z zaprzyjaźnionym powiatem Teltow-Flaeming w Niemczech

– powiedział starosta Piotr Gruszczyński

Wdzięczności za możliwość udziału w historycznym dla powiatu spotkaniu nie kryła także wicestarosta Anna Jung, podkreślając znaczenie dialogu międzykulturowego i wymiany doświadczeń lokalnych samorządów współpracujących na co dzień z zagranicznymi partnerami.

Nasze regiony mają sobie bardzo wiele do zaoferowania, a ta współpraca to nie tylko umacnianie więzi między jednostkami samorządu terytorialnego, ale także szeroka wymiana kulturowa, edukacyjna, gospodarcza i społeczna. Wierzymy, że to partnerstwo będzie się nadal rozwijać, przynosząc wiele korzyści naszym społecznościom

– zaznaczyła wicestarosta Anna Jung