Delegacja Powiatu Gnieźnieńskiego uczestniczyła 21 listopada w uroczystościach z okazji 20-lecia partnerstwa pomiędzy Brandenburgią a Wielkopolską.
Uroczyste wydarzenie odbyło się w Muzeum Barberini w Poczdamie, a zaproszenie dla starosty Piotra Gruszczyńskiego, wicestarosty Anny Jung i dyrektor Centrum Usług Wspólnych Renaty Rasińskiej wystosowane zostało przez premiera Kraju Związkowego Brandenburgii, dr Dietmara Woidke.
Program uroczystości rozpoczął się od powitania gości przez dyrektor Muzeum – dr Ortrud Westheider. Delegacja miała okazję do indywidualnego zwiedzania wystawy, na której przewodnicy udzielali wyjaśnień w głównych salach wystawowych, prezentując zarówno stałą ekspozycję „Impresjonizm – Arcydzieła z kolekcji Hasso Plattnera”, jak i czasową wystawę „Munch. Krajobraz życia”.
Po zakończeniu zwiedzania, goście udali się do audytorium, gdzie rozpoczął się koncert przygotowany przez Orkiestrę Młodych Muzyków ze Szkoły Muzycznej we Frankfurcie nad Odrą i Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu.
Słowa powitania premiera Kraju Związkowego Brandenburgii, dr Dietmara Woidke, otworzyły serię wystąpień poświęconych impresjom z 20-letniego partnerstwa między Brandenburgią a Wielkopolską. Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak, podzielił się swoimi refleksjami o tej wyjątkowej współpracy.
Również starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński podziękował za możliwość uczestnictwa w tak wyjątkowym spotkaniu, podkreślając wagę współpracy między Brandenburgią a Wielkopolską, która przyczyniła się do kształtowania silnych więzi między społecznościami obu regionów.
„To nie tylko wyjątkowa okazja do świętowania, ale także czas refleksji nad tym, jak wiele osiągnęliśmy razem i jak dalej rozwijać tę współpracę. Mamy nadzieję, że kolejne lata przyniosą nam jeszcze więcej owocnych inicjatyw i wymiany doświadczeń przede wszystkim w kontekście bliskiej współpracy z zaprzyjaźnionym powiatem Teltow-Flaeming w Niemczech”
– powiedział starosta Piotr Gruszczyński
Wdzięczności za możliwość udziału w historycznym dla powiatu spotkaniu nie kryła także wicestarosta Anna Jung, podkreślając znaczenie dialogu międzykulturowego i wymiany doświadczeń lokalnych samorządów współpracujących na co dzień z zagranicznymi partnerami.
„Nasze regiony mają sobie bardzo wiele do zaoferowania, a ta współpraca to nie tylko umacnianie więzi między jednostkami samorządu terytorialnego, ale także szeroka wymiana kulturowa, edukacyjna, gospodarcza i społeczna. Wierzymy, że to partnerstwo będzie się nadal rozwijać, przynosząc wiele korzyści naszym społecznościom”
– zaznaczyła wicestarosta Anna Jung