Dziś prezydent Tomasz Budasz podpisał z dyrektorem sprzedaży firmy Solaris Bus & Coach, Andrzejem Sienkiewiczem, umowę na zakup 10 autobusów elektrycznych, z których część wyjedzie na ulice Gniezna już pod koniec przyszłego roku!
Pierwsze autobusy elektryczne wyjadą na ulice Gniezna w ciągu najbliższych 11 miesięcy.
„Modernizacja transportu publicznego w Gnieźnie, poprawa jakości powietrza i obniżenie emisji CO2 to cele, które zamierzamy zrealizować właśnie dzięki tej strategicznej inwestycji. Jej realizacja nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie pozyskane przez nas dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości ponad 18 mln złotych”
– mówił prezydent Tomasz Budasz
Fabrycznie nowe autobusy trafią do Gniezna w dwóch turach. Pierwsze 5 autobusów ma być dostarczone w ciągu 11 miesięcy od podpisania umowy (wraz z infrastrukturą do ładowania), a następne 5 najpóźniej do marca 2025 roku.
„To ogromny zaszczyt i jednocześnie odpowiedzialność, że po raz kolejny będziemy dostawcą autobusów miejskich dla przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej w Gnieźnie. Tym razem są to całkowicie bezemisyjne w miejscu użytkowania autobusy elektryczne, które z pewnością przyczynią się do poprawy jakości powietrza w mieście. Życzę wszystkim pasażerom i kierowcom gnieźnieńskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego komfortowej i bezpiecznej jazdy. Władzom miasta i MPK gratuluję tej ważnej dla Gniezna inwestycji w lepszą przyszłość”
– powiedział dyrektor Andrzej Sienkiewicz
Każdy z 12-metrowych elektrycznych autobusów Urbino 12 electric będzie wyposażony w elektryczny silnik centralny i baterie Solaris High Energy. Ładowanie baterii będzie odbywać się poprzez złącze plug-in, a także przez pantograf. Gniezno postawiło na pantograf typu odwróconego, czyli urządzenie, które zamontowane jest na stacji ładowania i do ładowania baterii opuszcza się na dach pojazdu.
Autobusy będą napędzane silnikiem bądź silnikami o łącznej mocy minimum 160 kW, które będą posiadały ogranicznik prędkości do 70 km/h oraz będą wyposażone w system rekuperacji energii.
Pojemność magazynu energii ma pozwolić na przejechanie minimum 220 kilometrów na jednym ładowaniu, a sam magazyn ma być ładowany za pomocą złącza plug-in, ale także pantografu odwróconego.
Poza zakupem autobusów zrealizowana zostanie infrastruktura do ładowania elektrobusów – 5 podwójnych ładowarek (o mocy od 50 do minimum 150 kW), które będą ładować autobusy poprzez złącze plug-in oraz 2 pojedynczych ładowarek mobilnych, zdolnych ładować pojazd z mocą od 22 do co najmniej 50 kW. Ładowarki zostaną wybudowane w zajezdni przy ul. Wesołej w Gnieźnie.
Zamówienie obejmuje także przeszkolenie co najmniej 20 kierowców i 10 mechaników wskazanych przez MPK.
„Zakup 10 nowych autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą to niewątpliwie rewolucja technologiczna dla Spółki. Będą to zeroemisyjne autobusy, które zastąpią najstarsze pojazdy z lat 2002-2003 i dzięki temu zakupowi autobusy Spółki będą już w pełni ekologiczne”
– zaznaczył prezes MPK Wojciech Gulczyński
Przedsięwzięcie realizowane jest przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w związku z podpisaną 9 grudnia 2022 roku Umową, dotyczącą zakupu przez Miasto Gniezno 10 autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą.
Planowane dofinansowane przedsięwzięcia stanowi kwotę 18 757 571 zł.
Wartość zamówienia wynosi 29 987 400 zł.