fbpx

W piątek, 27 października, o godz. 18.00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie odbędzie się koncert w hołdzie Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w MOK-u.

Trudno mówić o Powstaniu Wielkopolskim nie wspominając wybitnego Polaka Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941). Jego przyjazd do Polski z końcem 1918 roku był wyraźnym impulsem do działań społecznych na terenie Wielkopolski, ale też całego kraju. Sława tego niesamowitego pianisty wykraczała daleko poza granice Polski i znacząco oddziaływała na morale obywateli. Koncertował w całej zachodniej Europie oraz Stanach Zjednoczonych.

Upamiętniając tę postać wykonana zostanie I cześć Koncertu fortepianowego a-moll, op. 17 (1888) jego autorstwa w opracowaniu na fortepian i kwartet smyczkowy. Jest to jedna z najbardziej popularnych kompozycji Ignacego Jana Paderewskiego. Drugą pozycją muzyczną będzie Kwintet fortepianowy g-moll, op. 34 (1885) Juliusza Zarębskiego (1854-1885), który był rówieśnikiem Ignacego Jana Paderewskiego oraz wybitnym kompozytorem i pianistą. Zestawienie tych dwóch, niezwykle ważnych dzieł dla polskiej literatury muzycznej pozwoli słuchaczom na dostrzeżenie subtelnych niuansów różnicujących traktowanie fortepianu w obu kompozycjach.

Partie fortepianowe wykona Michał Francuz, zaś w skład kwartetu smyczkowego wchodzą soliści Capella Musica Gnesnensis (I skrzypce: Mikołaj Zgółka, II skrzypce: Łukasz Nazarczuk, altówka: Ewa Pilarska-Banaszak, wiolonczela: Jarosław Thiel).

Dzięki towarzyszącej koncertowi prelekcji, słuchacze zostaną wprowadzeni w kontekst historyczno-kulturowy proponowanego repertuaru muzycznego (w tym wydarzenia związane z postacią Ignacego Jana Paderewskiego istotne pod kątem wybuchu Powstania Wielkopolskiego i muzyki tego czasu), a także zaznajomieni z instrumentami wykorzystanymi w trakcie wydarzenia.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.