fbpx
Obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie!

Prezydent Tomasz Budasz zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w uroczystościach z okazji 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie!

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się już 27 grudnia! Dom Powstańca Wielkopolskiego zaprasza od godz. 14.00 do 20.00!

W tym dniu będzie możliwość zwiedzania ekspozycji, ale także, w nawiązaniu do realizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie projektu „Kobiety Wolności”, wziąć udział w warsztatach edukacyjnych!

Każdy, kto odwiedzi Dom Powstańca Wielkopolskiego będzie miał okazję do stworzenia własnej bohaterki z czasów Powstania! Uczestnicy najpierw na wystawie poznają kobiety i dziewczyny, które uczestniczyły w niepodległościowym zrywie, a następnie stworzą ich portrety wykorzystując filc i kolorowe włóczki.

Ten warsztat będzie się odwoływał do rękodzieła, jakim jest szycie, a którym tradycyjnie zajmowały się kiedyś głównie panie. Każdy będzie też mógł spróbować samodzielnie uszyć symbol powstańczy, czyli kokardę narodową.

Dzień rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie rozpocznie się o godz. 12.00 Uroczystą Sesją Rady Miasta Gniezna w Starym Ratuszu. Następnie o godz. 13.00, także w Starym Ratuszu, odbędzie się  otwarcie wystawyPowrót Dowódcy” poświęconej 10. rocznicy sprowadzenia ciała kpt. Pawła Cymsa z Bystrej do Gniezna na Akropol Bohaterów.

Tegoroczne spotkanie przy Akropolu Bohaterów na cmentarzu św. Piotra rozpocznie się o godz. 17.00. Tradycyjnie, na Akropolu oraz przy grobach Powstańców będzie można złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Po zakończeniu uroczystości planowany jest wspólny przemarsz z cmentarza pod Stary Ratusz w Gnieźnie.

Oprócz wspomnianych wyżej wydarzeń, w Starym Ratuszu o godz. 18.00 odbędzie się „Koncert melodii – nie tylko patriotycznych” w wykonaniu Sary Powagi i Macieja Bąka.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!