fbpx
Miejski Ośrodek Kultury po remoncie zaprasza mieszkańców do swoich sekcji
Miejski Ośrodek Kultury po remoncie zaprasza mieszkańców do swoich sekcji

W nowych wnętrzach Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie zainaugurowano jubileuszowy 70. sezon kulturalny.

Przybyłych gości na oficjalne otwarcie placówki kulturalnej po remoncie, który trwał dwa i pół roku powitała Kamilla Kozłowska. Następnie dyrektor Dariusz Pilak przy pomocy prezentacji multimedialnej przedstawił publiczności kolejne etapy rozbudowy MOK-u. Przypomniał, że na efekt, który dzisiaj widzimy tak naprawdę trzeba było czekać sześć lat od 2018 roku. Tyle trwały m.in. prace nad projektem, pozyskiwanie środków zewnętrzych na rozbudowę, podpisywanie stosownych umów czy przeprowadzanie przetargów.

Dwa i pół roku remontu, 94 rady budowy, mnóstwo segregatorów z dokumentami, przetargów i zaangażowania setek osób. Zrewitalizowaliśmy i dobudowaliśmy powierzchnię, która dzisiaj mieści się w naszym budynku w ilości trzech tysięcy metrów kwadratowych. Z Unii Europejskiej otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości ponad siedem milionów złotych, pięćset czterdzieści siedem tysięcy dostaliśmy dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a dwanaście milionów złotych otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego, prezydenta i radnych. Jest to niebagatelna kwota, ale proszę pamiętać, że rewitalizowaliśmy obiekt, który ma dwieście dwadzieścia lat”

– tłumaczył dyrektor Dariusz Pilak.

Dyrektor podziękował prezydentowi Tomaszowi Budaszowi za to, że udało się ten projekt zrealizować, za jego otwartość, bo chciał, żeby ten ośrodek się zmienił. Dyrektor podziękował także radnym miejskim za życzliwość i swojej zastępczyni Marcie Pacak, która także włożyła wiele godzin pracy w rozbudowę placówki.

Prezydent natomiast wyjaśnił skąd się wzięła rewitalizacja ośrodka.

„Wizja, marzenia i konsekwencja. Data 23 kwietnia 2019 roku to data nieprzypadkowa. Święto Gniezna, świętego Wojciecha, mamy procesję i od wielu lat na tę procesję, w sobotę przyjeżdża marszałek województwa pan Marek Woźniak. Rok 2015 początek mojej bytności w Urzędzie Miejskim. Idziemy z marszałkiem w procesji i mówię słuchaj Marek najpierw Stary Ratusz. Dostaliśmy pieniądze i zrobiliśmy. Rok później mówię do marszałka zobacz Stary Ratusz już robimy, a tu jest taki stary ośrodek kultury, może jakiś konkurs i zrobili. Jako miasto dołożyliśmy do remontu 12,5 miliona złotych. Czy było warto zobaczycie dzisiaj państwo efekt i myślę, że powiecie, że było warto dołożyć z naszych miejskich pieniędzy”

– przypomniał prezydent Tomasz Budasz.

Prezydent zapewnił także, że zrobi wszystko, żeby pieniądze na cele kulturalne w budżecie miasta się znalazły.

Remont kosztował nas wiele wysiłku, ale było 1700 metrów, a jest 3 tysiące metrów kwadratowych, było 40 sekcji, a jest 60 sekcji i myślę, że w następnym budżecie miasta przekonam radę i pieniądze na działalność ośrodka się znajdą i państwo będziecie mogli z tego budynku korzystać”

– zapewnił prezydent.

Po wystąpieniach uczestnicy oficjalnego otwarcia mieli okazję wysłuchać koncertu wokalno-fortepianowego w wykonaniu Dominiki Sochackiej-Drzewieckiej i zwiedzić nowe pomieszczenia MOK-u.

Miejski Ośrodek Kultury działa przy ul. Łubieńskiego od 1972 roku, w budynku wybudowanym w 1804 roku, w którym mieściła się kiedyś loża masońska, a potem siedziba PZPR i restauracja „Pod żaglami”. 

Prace budowlane w siedzibie MOK-u rozpoczęły się jesienią 2019 roku, a zakończyły w sierpniu 2023 roku.

Projekt składał się z dwóch części. Pierwszą stanowiła rewitalizacja ulicy Rzeźnickiej, która teraz pełni funkcję deptaku artystycznego. Natomiast druga część projektu to właśnie rewitalizacja siedziby MOK mieszczącej się przy ul. Łubieńskiego.

Po remoncie MOK zyskał nowe powierzchnie. Po raz pierwszy zaadaptowane zostały pomieszczenia strychu oraz częściowo piwnicy, powstała także nowa przestrzeń, czyli ogród zimowy. Nową jakość zyskało również serce instytucji, czyli sala widowiskowa wyposażona w nowoczesne nagłośnienie i oświetlenie, a miejsce po sklepie zajęła galeria sztuki oraz zbudowano trzy windy co ułatwi dostęp do ośrodka kultury osobom niepełnosprawnym.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 20,6 mln zł, z czego 7,5 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych.