W Latarni na Wenei w środę, 17 lipca, odbyły się zorganizowane przez Stowarzyszenie Ośla Ławka pierwsze Konsultacje Społeczne dotyczące rozwoju tego miejsca! W Latarnianych Konsultacjach udział wzięli m.in. Przedstawiciele Stowarzyszenia i Władz Miasta Gniezna, Radni Miejscy oraz sympatycy Latarni na Wenei!
Konsultacje Społeczne rozpoczęła Prezeska Stowarzyszenia Ośla Ławka Aleksandra Dudczak, czyli Alex Freiheit, która przypomniała, że Latarnia na Wenei została założona 7 lat temu z inicjatywy Jakuba Dzionka, który mieszkał wtedy ze swoją rodziną na Cierpięgach!
To Jakub Dzionek wyszedł z inicjatywą do Stowarzyszenia Ośla Ławka, żeby założyć Plenerowy Dom Kultury, czyli miejsce, do którego będą mogli przybywać wszyscy mieszkańcy Gniezna!

Prezeska Stowarzyszenia dalej mówiła, że pierwsze wsparcie finansowe na uporządkowanie tego terenu, wybudowanie sceny, zakup leżaków i pierwsze eventy otrzymali od Firmy Velux, a w następnych latach od Miasta Gniezna, Narodowego Centrum Kultury, Fundacji PZU, a w tym roku jeszcze od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego!
Alex wyjaśniła, że Latarnia na Wenei to jest takie miejsce, które stworzyli dla czegoś innego! Każdy ze Stowarzyszenia działa i tworzy to miejsce z jakiejś innej potrzeby! I to jest wspaniałe, bo później widać tego efekty!




Alex tłumaczyła uczestnikom Konsultacji Społecznych, że Latarnia wypełnia lukę dla młodzieży i młodych dorosłych! Stwierdziła, że MOK i eSTeDe organizują wydarzenia dla dzieci, dorosłych i seniorów!
Młodzi ludzie odczuwają w Gnieźnie brak Klubu Muzycznego!
Od kiedy zamknął się Klub Muzyczny MŁYN, to w sezonie zimowym nie ma w Gnieźnie wielu koncertów! W związku z tym Latarnia na Wenei skupiła się na m.in. zapraszaniu różnych zespołów, aby wypełnić tę lukę muzyczną!
Alex zaznaczyła, że Latarnia to Plenerowy Dom Kultury, do którego zapraszają bardzo różnych gości! Czy to ze świata muzyki czy sztuk wizualnych! Zapraszają także pisarzy, reżyserów oraz organizują warsztaty dla dzieci i młodzieży!
Kliknij i przejdź
do
Lipiec 2024
w Latarni na Wenei
w Gnieźnie!
na Gniezno.NEWS!
Alex wspomniała również, że nie mają baru ani żadnego innego miejsca, w którym można by się napić, a wynika to z dwóch powodów!

Po pierwsze wydaje im się, że fajnie jest, jak ludzie spotykają się wokół kultury, a niekoniecznie wokół trunków! Wierzą, że da się to zrobić, bo taka właśnie jest Latarnia!
A po drugie to miejsce ma być najpierw o kulturze i to jest fajne, że nigdy w Latarni nie zdarzyło się nic takiego, że ludzie byli dla siebie nieuprzejmi, bo byli pod wpływem!

Alex dodała, że chcieliby się rozwijać tak, żeby nie musieli zakładać firmy i stawiać baru czy otwierać klubu muzycznego!
Alex zaznaczyła, że tak jak teraz pozyskują środki na organizację wydarzeń, tak w przyszłości chcieliby pozyskiwać fundusze na infrastrukturę tego miejsca, żeby mogło się bardziej rozwijać!
Obecnie Latarnia na Wenei ma podpisaną umowę z Miastem Gnieznem na trzy lata na użytkowanie terenu! Nie mogą jednak korzystać z budynku, który tam się znajduje!
Jak podkreśliła Alex, ich głównym problemem jest to, że mogą działać tylko w okresie letnim! Do tego nieprzewidywalna pogoda powoduje to, że oni, jako organizatorzy, stresują się przed każdym wydarzeniem! Obawiają się o to, czy dopisze pogoda, czy nie będzie padać albo czy będzie trzeba imprezę odwołać czy nie!
Jak zaznaczyła Alex, to miejsce jest dla nich idealne i nie chcą przenosić się do innej lokalizacji! Na tym terenie znajduje się już budynek, który byłyby idealny na ich działalność, ale jego stan techniczny nie jest dobry!
Dalej wytłumaczyła, że chcą się rozwijać, ale obawia się, że jeśli nie będą tego robić, to znajdą się w martwym punkcie, w którym jako osoby, które działają społecznie, mogą się wypalić!
Alex zapewniła, że mają bardzo dużo energii na to, żeby działać jeszcze bardziej, ale czują, że brakuje im coraz bardziej tych możliwości działania, ponieważ mają tylko te trzy miesiące w roku, które wypełniają się różnymi wydarzeniami, które przyciągają różną grupę odbiorców!
Rozwój kulturalny Latarni na Wenei zapewniłby „dach nad głową”, ale stan techniczny budynku, który chcieliby zagospodarować, jest w złym stanie!
Przedstawiciele Stowarzyszenia wierzą w to, że nie jest rozwiązaniem zburzenie tego budynku i postawienie czegoś nowego! Wierzą, że da się na bazie tego budynku zrobić miejsce, w którym znajdzie się jednocześnie kultura, ścianka wspinaczkowa, rampa dla skaterów i klub muzyczny!
Alex przekazała, że nie mogą korzystać z tego budynku, bo jego stan jest określany jako przedawaryjny! W związku z tym ma zostać przygotowana ekspertyza dotycząca stanu technicznego tego budynku!
Wiceprezes Stowarzyszenia Ośla Ławka Piotr Buratyński, czyli Buri, przy pomocy prezentacji multimedialnej opowiedział o miejscach w kraju i zagranicą, które zostały zaadaptowane na działalność kulturalną po starych budynkach!



Buri zaznaczył, że nie chodzi im o to, żeby robić z tego budynku Browar z Poznania albo Manufakturę z Łodzi, które są milionowymi projektami!
Dodał, że wyremontowane budynki w Prisztinie, Pradze i Bratysławie, które zostały przedstawione na prezentacji, zostały doprowadzone do stanu używalności, a nie są odpicowane jak Galeria Handlowa!
Ich celem jest stopniowe pozyskiwanie środków, by ten budynek zabezpieczyć i doprowadzić do stanu używalności! Jeżeli okaże się jednak, że budynek nie nadaje się do użytkowania, to skupią się na innej opcji!
Po prezentacji wśród przybyłych gości wywiązała się dyskusja o przyszłości Latarni na Wenei!




Do dyskusji włączyli się także Radni Miejscy: Jarosław Mikołajczyk, który jest Przewodniczącym Komisji Promocji, Kultury i Turystyki, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gniezna Artur Kuczma i Przewodniczący Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska Tomasz Dzionek!
W Konsultacjach Społecznych udział wzięli Przedstawiciele Miasta Gniezna: Zastępca Prezydenta Łukasz Muciok, Dyrektorka Gabinetu Prezydenta Anna Dzionek i Zastępca Dyrektora Wydziału Promocji, Kultury i Turystyki Wiktor Koliński!

Zastępca Prezydenta Łukasz Muciok powiedział, że budynek jest w złym stanie, a ekspertyza pokaże, jakie nakłady finansowe będą potrzebne na remont tego budynku!
Dodał, że nie wiadomo co wykaże ekspertyza, a koszty remontu mogą być milionowe!
Zastępca Prezydenta tłumaczył, że sytuacja ekonomiczna Miasta nie jest najlepsza, a wynika to z tego, że samorządy w zeszłym roku z PIT-u zamiast 80 mld zł otrzymały 50 mld zł, a to generuje we wszystkich samorządach długi wieloletnie i Miasto Gniezno takie długi ma!
Dalej wyjaśniał, że w sytuacji, kiedy z ekspertyzy by wyszło, że potrzebne są duże nakłady finansowe na remont, to nie wie, kto by podjął decyzję o wydaniu tak dużych pieniędzy na remont kosztem innych działań, jeżeli Miasto jest na minusie!
Zastępca Prezydenta zapewnił Przedstawicieli Stowarzyszenia, że razem z Prezydentem Michałem Powałowskim są za Latarnią na Wenei na 300% i ma nadzieję, że to nie będą tylko te trzy najbliższe lata, ale wspólnie znajdą miejsce dla Latarni!
Zapewnił, że chcą, aby Latarnia na Wenei działała, bo według Zastępcy Prezydenta Łukasza Mucioka załatwiają potężny obszar zadań, które powinno robić Miasto! Z racji pewnych procedur i przepisów prawnych Miasto nie jest w stanie dotrzeć i tak szybko reagować na potrzeby osób, które korzystają z kultury, jaką tworzy Latarnia!

Pierwsze Konsultacje Społeczne dotyczące przyszłości Latarni na Wenei podsumowała Alex, która wymieniła, że potrzebna jest Ankieta, która włączy szersze grono mieszkańców do dyskusji co do tego miejsca!
Są umówieni z Miastem, żeby została zrobiona ekspertyza! Miasto poinformuje Stowarzyszenie o jej wynikach!
Po szerszych Konsultacjach mogliby myśleć o Budżecie Obywatelskim i o Strategii Kultury Miasta Gniezna na lata 2024-2028!
Alex i Buri
podziękowali wszystkim
za udział
w
Konsultacjach Społecznych!
