fbpx
Obchody 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Gnieźnie!
Apel Pamięci na Cmentarzu św. Piotra
Apel Pamięci na Cmentarzu św. Piotra

W poniedziałek, 22 stycznia, na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie uczczono 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego! Uroczystości rocznicowe zainaugurowały projekt realizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie pod nazwą „Wielkopolskie Twarze Powstania Styczniowego”! Partnerem w realizacji projektu jest I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie!

W Apelu Pamięci udział wzięli m.in. prezydent Tomasz Budasz, przewodniczący Rady Miasta Gniezna Michał Glejzer, etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego Mariusz Mądrowski, przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Dariusz Pilak, burmistrz Trzemeszna Krzysztof Dereziński, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie Łukasz Kaszyński, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie Paweł Matkowski wraz z nauczycielami i uczniami, kierownik Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie Marek Szczepaniak, pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie oraz ksiądz Adam Piechowiak.

Podczas krótkiej uroczystości odmówiono modlitwę za zmarłych i poległych powstańców, przypomniano historię zrywu narodowego XIX wieku i zaznaczono, że wtedy 60 gimnazjalistów z Trzemeszna ruszyło do walki w Powstaniu Styczniowym. Przybyłe delegacje złożyły na kilku grobach wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Apel Upamiętniający rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczął projekt edukacyjno-animacyjny pod nazwą „Wielkopolskie Twarze Powstania Styczniowego”, który potrwa od 22 stycznia do 30 kwietnia tego roku, a realizowany jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie. Partnerem w realizacji projektu jest I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie.

Zaplanowane działania w projekcie dotyczyć będą przypomnienia mieszkańcom Gniezna, powiatu gnieźnieńskiego i turystom lokalizacji 5 grobów uczestników Powstania Styczniowego, które znajdują się na 2 gnieźnieńskich cmentarzach i nawiązywać będą do „Wyprawy trzemeszeńskiej z 1863 roku”. Wtedy to 60 gimnazjalistów z Trzemeszna ruszyło walczyć w Powstaniu Styczniowym!

W ramach projektu MOK zaproponuje działania edukacyjno-animacyjne, które będą miały na celu przypomnienie i utrwalenie pamięci o czynie niepodległościowym. Adresowane one będą głównie do uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VIII) i szkół ponadpodstawowych

Jak podkreślają organizatorzy projektu, to grupa odbiorców, wśród której należy popularyzować wiedzę o Powstaniu Styczniowym, uświadamiać potrzebę otoczenia opieką miejsc pochówku uczestników Powstania, budować szacunek, więź i współodpowiedzialność za dziedzictwo kulturowe

Projekt dofinansowany ze środków BiuraNiepodległa” w ramach programu dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.