fbpx
Radni zaniepokojeni małą ilością dzieci w żłobku
Radni dyskutowali na temat Gminnego Żłobka w Zdziechowie
Radni dyskutowali na temat Gminnego Żłobka w Zdziechowie

Na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej Gminy Gniezno radni zapoznali się z dużymi kosztami związanymi z prowadzeniem Gminnego Żłobka w Zdziechowie.

Radnym sytuację finansową i ilościową w okresie od 1 września 2022 roku do 31 sierpnia 2023 roku przedstawiła dyrektorka Monika Kordys, która poinformowała, że miesięczny koszt utrzymania dziecka w żłobku wyniósł 1 272,93 zł.

W tym okresie koszt całkowity żłobka wyniósł 520 896,87 zł, dochody były na poziomie 206 483,97 zł, a różnica to 314 412,90 zł.

Problemem żłobka jest lokalizacja. Znajduje się on we wsi Zdziechowa, która wielu rodzicom z tej gminy nie jest po drodze do pracy. Jak mówiła dyrektorka mają głównie dzieci z Piekar, Goślinowa i ze Zdziechowy. Natomiast jeśli chodzi o rodziców na przykład z Wierzbiczan to mówią oni, że już nie przyprowadzą kolejnych dzieci do żłobka, pomimo tego że byli wcześniej zadowoleni, bo to są za duże koszty transportu.

Żłobek przygotowany jest na przyjęcie 33 dzieci, a w niektórych miesiącach nie było w nim nawet połowy tej liczby. Gdyby nie dzieci spoza terenu gminy to byłoby ich jeszcze mniej.

Dopóki funkcjonowanie żłobka było dofinansowane z Rządowego Programu Maluch+ i rodzice płacili tylko za wyżywienie dzieci to obłożenie było stuprocentowe.

W momencie kiedy dofinansowanie skończyło się, a rodzice musieli zacząć płacić także za pobyt dziecka w żłobku około 750 zł miesięcznie, to spadek frekwencji dzieci w tej placówce dało się wyraźnie odczuć.

Radni zastanawiali się, czy jest sens na dłuższą metę utrzymywać placówkę opiekuńczą, która generuje wysokie koszty dla budżetu gminy.

Radna Agnieszka Rzempała-Chmielewska pytała czy podobna sytuacja może być z Klubem Malucha, który samorząd planuje wybudować w innej części gminy.

Usłyszała odpowiedź, że w tamtym rejonie jest większy rozwój budownictwa jednorodzinnego i jest więcej młodych rodzin.

Wpadamy w taką tendencję od lewej do prawej. Kilka lat wstecz nie było żłobków i wszyscy nad tym ubolewali. A teraz w każdej gminie powstaje żłobek i za chwilę się okaże, że żłobki będą stały puste. Dzieci się tyle nie rodzi, a oferta jest duża

– mówiła radna Agnieszka Rzempała-Chmielewska

Radna zauważyła także, że obecnie pokutują decyzje poprzednich włodarzy gminy w kwestii budowy placówek oświatowych. Pytała nawet wójt Marię Suplicką czy ta rozważała kiedykolwiek na przykład budowę gminnej szkoły na terenie Miasta Gniezna. Bo jak zauważyła, siedziba Urzędu Gminy Gniezno też znajduje się na terenie miasta.

Byłaby to placówka gminna na terenie miasta i wszyscy mieliby taki sam dojazd czy z Wełnicy, Osińca, Piekar, Goślinowa, Modliszewa, obojętnie skąd. A dużo ludzi z gminy pracuje w Gnieźnie to szkoła byłaby w całości obłożona. My możemy zamienić się nieruchomościami, sprzedać nieruchomość gminy, a za to kupić nieruchomość na terenie miasta. My często zawężamy nasze myślenie, że jak jesteśmy na terenie gminy to musimy mieć wszystko na terenie gminy

– sugerowała radna

Wójt Maria Suplicka pozytywnie odniosła się do propozycji radnej, ale zwróciła uwagę, że zgodę na takie przedsięwzięcie musi wyrazić rada.

W tym roku szkolnym sytuacja niewiele się zmieniła, bo jak przekazała dyrektorka obecnie do żłobka uczęszcza 21 dzieci.

Radni zaproponowali, żeby żłobek rozreklamować bardziej na Facebooku albo informować o jego istnieniu mamy już na gnieźnieńskiej porodówce.

Gminny Żłobek w Zdziechowie działa od 1 września 2020 roku.