fbpx
Radni mają dylemat w związku z podwyżką podatku od nieruchomości
Posiedzenie Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska w Stolicy eXperymentu w Gnieźnie
Posiedzenie Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska w Stolicy eXperymentu w Gnieźnie

O 15 procent w przyszłym roku mają wzrosnąć stawki podatku od nieruchomości w Gnieźnie.

Dziś radni miejscy na posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska większością głosów zaopiniowali projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości pozytywnie.

Za podwyżką zagłosowało 5 radnych, a 4 wstrzymało się od głosu i jak mówią – mają jeszcze nadzieję, że na jutrzejszej sesji prezydent wycofa się z tej podwyżki.

Tym bardziej, że jeszcze dwa tygodnie temu radni mieli zapewnienie ze strony włodarza miasta, że podatek od nieruchomości nie zostanie podwyższony. Potwierdzeniem jest też to, że przygotowany projekt uchwały w tej sprawie na obrady listopadowej sesji nie przewidywał podwyżki podatku od nieruchomości.

Ostatnie dni pokazały, że ekonomia jest nieubłagalna i jeżeli nie zostaną podwyższone stawki podatku od nieruchomości w przyszłym roku to budżet miasta w następnych latach może zostać niedopięty.

Jak tłumaczył radnym na posiedzeniu komisji skarbnik Maciej Jankowski podatek od nieruchomości nie były podwyższany od dwóch lat, a koszty miasta wzrosły chociażby ze względu na wzrost płacy minimalnej.

Skarbnik dodał, że jest to spowodowane deficytem operacyjnym czyli różnicą między dochodami bieżącymi, a wydatkami bieżącymi, który sięgnął 20 mln zł. W zeszłym roku było to 13 mln zł.

Konieczne jest obniżenie poziomu tego deficytu. Drugi rok z rzędu nie jesteśmy w stanie uchwalić budżetu w taki sposób, żeby w projekcie nie zawierał on tego deficytu. W zeszłym roku było to 13 milionów, w tym roku jest 20 milionów. To jest za dużo i musimy to ograniczyć. Kwotę ograniczenia ustaliłem na poziomie 6 milionów czyli do 14 milionów i to odpowiada mniej więcej 15 procentowej podwyżce podatku od nieruchomości. Utrzymanie stawek podatkowych na poziomie tegorocznym spowodowałoby, że nie będziemy spełniać wymogu ostrożnościowego

– wyjaśniał skarbnik Maciej Jankowski

Jak przekazał skarbnikpodatek od budynków mieszkalnych wzrośnie o 0,11 zł. Było 0,76 zł od 1 metra kwadratowego, a ma być 0,87 zł od 1 metra kwadratowego.

Natomiast związany z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej o 3,58 zł. Było 23,87 zł od 1 metra kwadratowego, a proponuje się 27,45 zł od 1 metra kwadratowego.

Przypomnijmy, dwa lata temu podatki od nieruchomości wzrosły o 20 procent.

Dzięki podwyżce podatku od nieruchomości do kasy miejskiej wpłynie w przyszłym roku około 6 mln zł więcej.

Stawki podatku od środków transportu pozostają bez zmian.

Ostateczną decyzję w tej sprawie radni podejmą jutro na obradach sesji.