fbpx
Uroczyste obchody 160-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie
Dyrektor I LO Paweł Matkowski
Dyrektor I LO Paweł Matkowski

Przez dwa dni (20-21 października) uroczyście świętowano jubileusz 160-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie.

Uroczystości rozpoczęły się w piątek spotkaniem absolwentów w pierwszej siedzibie szkoły przy ul. Mieszka I. Następnie uczestnicy obchodów pomimo deszczowej pogody przeszli ulicami miasta pod pomnik Bolesława Chrobrego, gdzie złożono wiązankę kwiatów.

W tym dniu odbyła się także msza św. w katedrze, a po niej społeczność szkolna i absolwenci wzięli udział w Apelu Pamięci z udziałem harcerzy i Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Apele Pamięci w szkole odbywają się od 1947 roku.

W drugim dniu obchodów, w sobotę odbyła się uroczysta akademia w auli szkoły. Wzięła w niej udział m.in. społeczność szkolna, absolwenci, parlamentarzyści, duchowieństwo i samorządowcy.

Akademia rozpoczęła się od prezentacji multimedialnej, w której do wszystkich przemówiła historyczna postać Józefa Kostrzewskiego. Następnie wszystkich gości i absolwentów powitał dyrektor szkoły Paweł Matkowski, który przypomniał historię szkoły oraz jakimi absolwentami szkoła może się poszczycić m.in. ze świata artystów, lekarzy, polityków, nauczycieli, prawników, sportowców, przedsiębiorców czy duchownych.

Następnie zaproszeni goście złożyli na ręce dyrektora szkoły gratulacje i życzenia dwustu lat, a najstarsi absolwenci wspominali czasy, w których dane im było uczyć się w „szesnastce”.

Po części oficjalnej uczniowie liceum zaprezentowali część artystyczną i przypomnieli historię szkoły.

Absolwenci mieli okazję do zwiedzenia liceum i przypomnienia sobie jak to było w odległych czasach szkolnych. Zwiedzić można było także Salę Tradycji i zasiąść w szkolnych ławach.

Dwudniowe spotkanie absolwentów zakończyło się uroczystym obiadem.