fbpx
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna „walczy o utrzymanie”!
Dyrektor Piotr Wiśniewski przedstawił Radnym trudną sytuację Biblioteki
Dyrektor Piotr Wiśniewski przedstawił Radnym trudną sytuację Biblioteki

W środę, 19 czerwca, odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Promocji, Kultury i Turystyki Rady Miasta Gniezna w Domu Sąsiedzkim „Pod Sówką”! Dyrektor Piotr Wiśniewski zapoznał Radnych m.in. ze stanem czytelnictwa w Gnieźnie i z problemami finansowymi Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna!

Najpierw o działaniach czytelniczych i przedsięwzięciach realizowanych w Bibliotece Radnym opowiedziały Monika Wierżyńska, która kieruje Działem Animacji i Promocji oraz Kierowniczka Filii nr 2 Ewa Jaworska!

Następnie Dyrektor Piotr Wiśniewski podał Radnym statystyki dotyczące liczby czytelników i wypożyczeń. Dyrektor przekazał, że księgozbiór BPMG liczy 152 322 pozycje, na które składają się książki, czasopisma i gry!

Dyrektor z satysfakcją przekazał Radnym, że liczba czytelników przekroczyła 10 tysięcy i wynosi 10 001 osób! Poinformował, że dziennie Bibliotekę odwiedza 377 osób, a przeciętna dzienna liczba wypożyczeń wynosi 851. Przeciętnie rocznie na jednego bibliotekarza przypada 20 778 wypożyczeń!

Dlatego Dyrektor uważa, że czytelnictwo w Polsce i w Gnieźnie ma się dobrze, a badania Biblioteki Narodowej za ubiegły rok po raz pierwszy od wielu lat dowiodły, że czytelnictwo rośnie i drgnęło o 9 procent, co świadczy o tym, że ludzie chcą czytać książki!

Dalsza wypowiedź Dyrektora nie była już tak optymistyczna, ponieważ Gnieźnieńska Biblioteka boryka się z problemami finansowymi, a wydatki Biblioteki na nowości czytelnicze z roku na rok spadają!

Jak mówił, czytelnicy przychodzą do Biblioteki po nowe tytuły, a Książnicy nie stać na zakup nowych książek! Wyjaśnił, że w 2019 roku zakupili nowości za 158 410 zł, a w 2020 roku już tylko za 27 tys. zł, czyli jest to spadek o około 80 procent!

Dyrektor przekazał, że w 2023 roku na rynku wydawniczym w Polsce ukazało się 33 893 tytuły książek. Bibliotece, przy tej ogromnej liczbie tytułów, wystarczyło tylko na zakup 1543 pozycji, co jak zaznaczył Dyrektor, jest to ledwie promil tego, co się ukazało na rynku! Obecnie średnia cena książki w hurtowniach wynosi 51,70 zł!

Jak relacjonował Radnym Dyrektor, ratują się różnymi programami, ale nie wszystkie umożliwiają zakup książek. Jedyną dotacją, która umożliwia Bibliotece zakup książek, jest dotacja z programu Biblioteki Narodowej.

Po rozmowie z Prezydentem uzyskali ze środków Miasta Gniezna 15 tys zł, które pozwolą utrzymać się w tym programie.

Dyrektor powiedział, że są wdzięczni czytelnikom, którzy hojnie ich obdarowują nowościami! Jak przekazał, ⅔ książek wpływa każdego roku do księgozbioru jako dary!

Dyrektor wyjaśniał, że na ten rok z budżetu Miasta Gniezna na funkcjonowanie Biblioteki otrzymali 2 mln 20 tys. zł. Coraz to wyższe koszty utrzymania Biblioteki spowodowały, że ta kwota jest niewystarczająca i na wszystkim oszczędzają!

Dyrektor Piotr Wiśniewski stwierdził, że Biblioteka w tej chwili walczy o utrzymanie! Dodał, że wzrost kosztów spowodował, że ich budżet z roku na rok jest coraz mniejszy!

Dyrektor zasugerował obecnemu na posiedzeniu Komisji Zastępcy Prezydenta Łukaszowi Muciokowi, że realny budżet, który pozwoli przetrwać im trudny następny rok i godnie reprezentować Bibliotekę, to 2 mln 300 tys. zł!

Trudna sytuacja finansowa Biblioteki to nie tylko brak środków finansowych na zakup nowości wydawniczych, ale także przeniesienie jednej z Filii!

W związku z cięciem kosztów Dyrektor podjął decyzję, jak zaznaczył, za zgodą organizatora, czyli Miasta Gniezna, o przeniesieniu od nowego roku Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I na drugą stronę ulicy do Biblioteki Głównej, do części Czytelni! Księgozbiór z Wypożyczalni dla Dzieci zostanie rozdysponowany do pozostałych Filii.

Jak wyjaśnił Dyrektor, ten zabieg pozwoli utrzymać liczbę etatów, których obecnie jest 20 i podtrzymać rolę kulturotwórczą Biblioteki.

Co Miasto Gniezno zrobi z lokalem użytkowym po Wypożyczalni dla Dzieci? Jeszcze nie wiadomo!

Poza Przewodniczącym Komisji Jarosławem Mikołajczykiem, nikt z Radnych nie zadał Dyrektorowi pytania i nie zareagował na trudną sytuację Biblikoteki!

Posiedzenie Komisji zakończyło się zwiedzaniem Filii nr 2 BPMG przy ul. Staszica 12a przez tylko część Radnych!

Najnowsze komentarze