fbpx
#Gniezno2025 ze Zgromadzeniem Narodowym?!
Od lewej: Poseł Zbigniew Dolata, Minister Wojciech Kolarski, Prezydent Michał Powałowski i Starosta Tomasz Budasz
Od lewej: Poseł Zbigniew Dolata, Minister Wojciech Kolarski, Prezydent Michał Powałowski i Starosta Tomasz Budasz

We wtorek, 21 maja, na gnieźnieńskim Rynku Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski poinformował, że Prezydent RP Andrzej Duda skierował list do Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni z apelem o zwołanie posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie z okazji 1000-lecia Koronacji Bolesława Chrobrego! W konferencji udział wzięli także Poseł Zbigniew Dolata, Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego Tomasz Budasz i Prezydent Miasta Gniezna Michał Powałowski!

Minister Wojciech Kolarski przekazał, że Prezydent Andrzej Duda zwrócił się dzisiaj do Marszałka Szymona Hołowni z listem, który jest apelem, o to żeby w sposób godny i o najwyższym wymiarze państwowym upamiętnić jedno z najważniejszych wydarzeń naszej historii, czyli Koronację Bolesława Chrobrego, która miała miejsce w Gnieźnie tysiąc lat temu!

Minister Wojciech Kolarski dodał, że decyzja jest w rękach Marszałka Szymona Hołowni, ale to wydarzenie powinno być współtworzone przez władze Gniezna, Wielkopolski i oczywiście przez Kancelarię Prezydenta RP, która włączy się w przygotowania do tej rocznicy!

Minister Wojciech Kolarski zapewnia, że jeśli Zgromadzenie Narodowe odbędzie się za rok w Gnieźnie, to Prezydent Andrzej Duda weźmie w nim udział!

Prezydent Miasta Gniezna Michał Powałowski podziękował Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za podjęcie tej inicjatywy, bo ta rocznica jest godna takiej oprawy oraz tego, żeby tutaj w Gnieźnie odbywały się te uroczystości razem z najwyższymi Władzami Państwowymi!

Prezydent Michał Powałowski poinformował, że w tej chwili trwają przygotowania do obchodów rocznicowych w 2025 roku! Tysięczna rocznica Koronacji Bolesław Chrobrego ma odbyć się w ostatni weekend kwietnia 2025 roku i ma zostać połączona z Obchodami Świętowojciechowymi! W tym terminie miałoby mieć również miejsce Zgromadzenie Narodowe!

Prezydent Michał Powałowski zdradził, że w okresie wakacyjnym ma się odbyć m.in. w lipcu wydarzenie pn. Koronacja Królewska i towarzyszące jej koncerty, w sierpniu widowiska plenerowe, a we wrześniu kolejny Zjazd Gnieźnieński, ale szczegóły będą znane bliżej rocznicy!

Starosta Tomasz Budasz zapewnił, że Powiat będzie wspierał Miasto Gniezno w przygotowaniach do tej rocznicy także finansowo! Starosta jest też przekonany, że Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w Gnieźnie ponad podziałami! Dla wszystkich i o wymiarze ogólnopolskim!

Poseł Zbigniew Dolata przypomniał, że już wcześniej wielokrotnie z prezydentem Tomaszem Budaszem, a obecnym starostą, a także z ówczesnym zastępcą, a teraz prezydentem, Michałem Powałowskim, rozmawiał o tym, jak godnie uczcić rocznicę i jednogłośnie doszli do wniosku, że posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie byłoby najbardziej dostojnym sposobem!

Parlamentarzysta dodał, że dałoby to całemu społeczeństwu informację jak ważne to było wydarzenie dla dziejów Polski i dziejów Gniezna!

Najnowsze komentarze