fbpx
Spalono Śmiercichę w Dziekanowicach!
W Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach powitano wiosnę
W Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach powitano wiosnę

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, 21 marca, w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach tradycyjnie spalono Marzannę! Śmiercicha jest symbolem zimy, a palona jest po to, by ją unicestwić i otworzyć drogę dla wiosny! Przybyłe na palenie Marzanny dzieci z przedszkoli i szkół przegoniły zimę i powitały wiosnę!

Zanim jednak doszło do spalenia głównej kukły Marzanny zrobionej zgodnie z zaborówieckim zwyczajem, dzieci przygotowały swoje mniejsze kukły Śmiercichy!

Następnie w korowodzie przeszły na plac, na którym była już przygotowana największa kukła Marzanny! Po okrzykach „żegnaj zimo, witaj wiosno” i hałasując kołatkami, aby wypędzićzło” ze wsi, spalono wszystkie przygotowane Marzanny!

Palenie Marzanny w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach jest inspirowane zwyczajem żywym do lat 80. XX wieku we wsi Zaborówiec (gmina Wijewo, powiat leszczyński), gdzie na trzy tygodnie przed Wielkanocą, a więc w okresie zwiastującym rychłe zwycięstwo życiodajnej wiosny nad martwotą zimy, urządzało się ciekawą uroczystość, czyli palenie Śmiercichy!