fbpx
Otwarcie wystawy „Kobiety Wolności”
Otwarcie wystawy „Kobiety Wolności”

W Starym Ratuszu odbył się wernisaż wystawy „Kobiety Wolności” połączony z wykładem Wojciecha Jędraszewskiego o bohaterkach Powstania Wielkopolskiego.

Wystawa, którą można już oglądać w Starym Ratuszu w Gnieźnie jest wprowadzeniem do większego projektu przedstawiającego zaangażowanie kobiet na różnych płaszczyznach życia w Powstaniu Wielkopolskim.

Podczas otwarcia wystawy Wojciech Jędraszewski mówił, że niewiele jest dokumentów, które potwierdzałyby udział kobiet w Powstaniu Wielkopolskim. Wiadomym jest, że kobiety pełniły różne role m.in. sanitariuszek, łączniczek czy tłumaczek, ale nie zostało to nigdzie zapisane.

Ale udało mu się znaleźć w archiwach informacje dotyczące kilku kobiet: Franciszka Szczepkowska, została odznaczona Medalem Niepodległości, Wojciecha Dutkiewicz, była tłumaczką, Maria Skórzewska z Radziwiłłów udzielała schronienia i opieki powstańcom oraz Helena Bachorówna, Urszula Frankowska, Jadwiga Szafarkiewiczowa, ich wnioski o Medal Niepodległości został odrzucone. Z tych dokumentów dowiadujemy się o zaangażowaniu kobiet w Powstaniu Wielkopolskim. Nie znamy jednak przyczyny odrzucenia wniosków.

Udział kobiet w Powstaniu Wielkopolskim jest uznany, a w ciągu ostatnich lat powiększył się stan wiedzy na temat konkretnych kobiet i ich dokonań od działania w organizacjach takich jak Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, przez skauting, po służby sanitarno-medyczne (w przeddzień powstania na tajnych kursach przeszkoliło się blisko 300 pielęgniarek), aprowizację czy służbę w łączności i zwiadzie.

W ramach Programu odbędzie się jeszcze:

• 26.10 godz. 17.00 / Warsztat metodyczny dla nauczycieli: „Dlaczego potrzebujemy herstorii?”

• 5.11 godz. 11.00 / Warsztat międzypokoleniowy „Ku zwycięstwu w działaniu!”

• 23.11 godz. 11.00 / Spotkanie dla licealistek „Warsztaty mocy”

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.