fbpx
Piekarskie przyjemności z Interaktywnym Muzeum Gniezna

Interaktywne Muzeum Gniezna zaprasza w czwartek, 26 października, o godz. 17.00 do auli Cechu Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości przy ul. Tumskiej 15 w Gnieźnie (wejście od ul. Podgórnej) na spotkanie pt. „Historia szneków z glancem i chleba w Gnieźnie”. Wstęp wolny.

Tym razem gościem spotkania będzie wybitna specjalistka w dziedzinie piekarstwa – dr inż. technologii piekarskiej Krystyna Jarosz. Wystąpienie poprzedzi krótkie wprowadzenie Muzealnego Detektywa, który opowie o gnieźnieńskich firmach – Gramse i Maciejewski.

Krystyna Jarosz to jeden z największych autorytetów w dziedzinie wypieku chleba w kraju. Jest autorką podręczników branżowych. Przez lata była dyrektorem Cechowej Szkoły Rzemieślniczej w Gnieźnie. Dziś przede wszystkim poświęca się pracy popularyzatorsko-naukowej występując na najważniejszych konferencjach żywieniowych.

Zadaje też kłam błędnym tendencjom dietetycznym – „Racjonalnie się odżywiając, powinniśmy zjadać dziennie około 250 g pieczywa, a zjadamy około 140 g (…). Problem polega natomiast na tym, jakie pieczywo jemy” – powiedziała Jarosz dla nto.pl.

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy na ten dzień nie przygotowali specjalnej niespodzianki. Podczas spotkania będziecie mogli skosztować szneków z glancem lub kruszonką jednej z gnieźnieńskich piekarni.

Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Interaktywne Muzeum Gniezna 2023 r. Niepodległość: Walka, praca i piosenka”.