fbpx
Młodzież wzięła udział w akcji sprzątania Lasu Miejskiego
Młodzież wzięła udział w akcji sprzątania Lasu Miejskiego

Dziś młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie wzięła udział w akcji sprzątania Lasu Miejskiego.

Młodzież, która wzięła udział w sprzątaniu lasu stwierdziła, że wiele osób jest nieodpowiedzialnych, bo las to nie jest wysypisko śmieci, ale strefa wypoczynku, gdzie się na przykład zbiera grzyby. Śmieci porzucone w lesie są także według nich zagrożeniem dla zwierząt, które mogą je zjeść.

Młodzież zaapelowała także do tych osób, które wyrzucają swoje śmieci do lasu, żeby tego nie robiły, a odpady wyrzucali do koszy na śmieci, albo odwoziły do miejsc do tego przeznaczonych. Jak przekazali młodzi ludzie w lesie pozbierali dużo butelek plastikowych, szklanych, rury, odpady kosmetyczne, reklamówki i opony.

Po wysprzątaniu przez młodzież lasu czekał na nich ciepły posiłek w Wiacie Edukacyjnej „Gajówka” oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Gnieźnie i Nadleśnictwa Gniezno, którzy podziękowali im za pomoc w sprzątaniu lasu.

Magdalena Musiałowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa poinformowała, że organizują już takie akcje od 13 lat i do tej pory zebrali 25 ton odpadów.

Akcja sprzątania świata prowadzona jest przez starostwo powiatowe i na stałe wpisała się w nasz kalendarz działań Wydziału Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa już od 2010 roku. Młodzież wspólnie z Nadleśnictwem i Wydziałem Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa sprząta las od 13 lat. Udało nam się już zebrać 25 ton odpadów przez te lata. Akcja ma charakter środowiskowy, ma nauczyć młodzież racjonalnej gospodarki odpadami i uświadomić, żeby nie wyrzucać odpadów do lasu, a na składowiska odpadów”

– zaznaczyła dyrektor Magdalena Musiałowicz.

Nadleśniczy Michał Michalak powiedział, że las jest systematycznie sprzątany przez Nadleśnictwo Gniezno, żeby było w nim bezpiecznie i czysto oraz żeby ludzie mogli z niego korzystać nie czując obrzydzenia.

Pomimo tych wieloletnich akcji śmieci w lesie cały czas się znajdują. Ale mam nadzieję, że kolejne pokolenia jednak docenią ten nasz wkład tutaj w pracę i ta młodzież, która uczestniczy co roku w tych spotkaniach, które są organizowane przez Wydział Ochrony Środowiska i przez Nadleśnictwo, że to przełoży się na jakieś efekty i tych śmieci będzie coraz mniej w lesie

– ufa nadleśniczy Michał Michalak.

Nadleśnictwo co roku wydaje ponad kilkadziesiąt tysięcy złotych na sprzątanie i utrzymywanie porządku na terenach leśnych.

Akcja organizowana jest w ramach przedsięwzięcia dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.