fbpx
Źródło: KPP w Gnieźnie
Źródło: KPP w Gnieźnie

Dziś odbyła się debata społeczna skierowana do uczniów Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie pt. „Bezpieczeństwo podczas prac polowych”.

Celem debaty była edukacja, bezpieczeństwo przyszłych rolników i zwrócenie uwagi na przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. 

Zajęcia otworzył asp. szt. Przemysław Wagner, zastępca Naczelnika Prewencji, który podziękował gościom i młodzieży za przybycie i zaprosił do aktywnego udziału w debacie, wskazał również kierunki działania Policji w tym zakresie. 

Zagadnienie dotyczące przepisów, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej i wymaganych uprawnień do obsługi maszyn rolniczych przybliżył Bartosz Nyckowski, przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu.

Po nim głos zabrała Sylwia Marzyńska, przedstawicielka KRUS Gniezno, dla których bezpieczeństwo w rolnictwie jest jednym z głównych priorytetów. Omówiła przykłady kontroli gospodarstw rolnych pod kątem bezpieczeństwa.

Profilaktyk społeczny asp. szt. Krzysztof Socha przybliżył natomiast zagadnienie dotyczące zakresu kontroli pojazdów rolniczych pod kątem stanu technicznego oraz prawidłowego przewozu osób i towarów.

Policjanci zdają sobie sprawę, że organizacja pracy w rolnictwie to trudne wyzwanie, dlatego debata została w całości poświęcona tej tematyce. Wiele gospodarstw to jednocześnie miejsce pracy i dom całych rodziny, w którym przebywają również dzieci i młodzież. Dlatego tak ważne jest aby pamiętać i stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa od najmłodszych lat.