Mobilne planetarium, długopisy 3D, podłoga interaktywna, SkriBot, gogle VR, pokazy fizyczno-chemiczne czy warsztaty w ciemni fotograficznej. To tylko niektóre z atrakcji jakie czekały wczoraj na uczestników Gnieźnieńskiej Nocy Naukowców w eSTeDe.
Po raz trzeci do Centrum Kultury Scena to dziwna w Gnieźnie zawitała nauka. Powiatowa instytucja kultury organizuje to wydarzenie wspólnie z Akademią Nauki Gniezno.
„Gnieźnieńska Noc Naukowców to inicjatywa, która ma łączyć dzieci i dorosłych w ramach poznawania różnych naukowych eksperymentów, dziedzin, inżynierii, tego co jest na co dzień związane z nauką. Oferujemy szereg warsztatów, które mają zachęcić do tego, żeby wiedzę eksplorować, zdobywać, a może gdzieś zaszczepić pasję do tego, żeby zostać naukowcem”
– mówiła dyrektor eSTeDe Lidia Łączny
Co roku na uczestników Nocy Naukowców czekają inne atrakcje.
„Co roku proponujemy naszym uczestnikom nowe atrakcje. Trendy się zmieniają i technologia idzie naprzód. My może dokładnie nie podążamy tak krok za nią, ale ta oferta się poszerza w związku z tym, że pojawiają się nowi partnerzy, którzy chcą z nami współpracować związani z multimediami. W tym roku atrakcją jest planetarium, a w zeszłym roku był park technologiczny”
– dodała dyrektor Lidia Łączny
W tym roku dużą popularnością wśród dzieci i dorosłych cieszyło się m.in. mobilne dmuchane planetarium, które przeniosło dzieci w kosmos, gogle VR, które pozwoliły zatracić się wszystkim w rzeczywistości wirtualnej, podłoga interaktywna czyli gry dla najmłodszych, pobudzające dziecięcą kreatywność długopisy 3D, roboty edukacyjne SkriBot do nauki programowania, robot edukacyjny Photon, pokazy różnych rodzajów kostek, pokazy fizyczno-chemiczne czy mechatronika i automatyka przemysłowa.
Dużym zainteresowaniem ciszyło się także stoisko MODI czyli intuicyjnej metody nauki programowania, gdzie dzieci mogły korzystać z klocków do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami i Zestawu Eksperta, który zawiera 21 modułów do składania.
Tegoroczna edycja nocy nauki poprzez zabawę zapewniła mieszkańcom odkrywanie coraz to nowszych osiągnięć technologicznych.