fbpx
Od lewej zastępczyni prezydenta Joanna Śmigielska i dyrektorka Marzena Dyc-Rewers
Od lewej zastępczyni prezydenta Joanna Śmigielska i dyrektorka Marzena Dyc-Rewers

W najbliższych tygodniach zostanie uruchomiony odwiert geotermalny w Gnieźnie. Badania mają potrwać około 3 miesiące.

Na posiedzeniu komisji gospodarki miejskiej i ochrony środowiska Joanna Śmigielska, zastępczyni prezydenta poinformowała radnych o działaniach jakie urzędnicy podejmowali przez ostatnie miesiące, w celu uruchomienia odwiertu badawczego.

Zastępczyni prezydenta przypomniała, że program został opracowany w kwietniu 2020 roku. W tym samym czasie został opracowany także projekt robót geologicznych na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych w Gnieźnie, który był niezbędny aby móc starać się o uzyskanie dofinansowania z tego projektu.

Następnie przekazała, że Miasto Gniezno znalazło się wśród 15 samorządów (na 4 miejscu), które zostały wyłonione w konkursie do przeprowadzenia odwiertu geotermalnego (wniosków wpłynęło 35).

Została podpisana stosowna umowa i przeprowadzono przetarg w zakresie wyłonienia inżyniera kontraktu w ramach doradztwa i nadzoru nad wykonaniem otworu. Dwa przetargi na wyłonienie wykonawcy inwestycji zostały unieważnione z powodu za wysokiej kwoty przeznaczonej na ten cel. Dopiero trzecie postępowanie przetargowe wyłoniło wykonawcę, bo oferty mieściły się w kwotach jakimi dysponowało miasto.

Prace badawcze mają być prowadzone przez firmę ALGEO Sp. z o.o. z Grabownicy Starzeńskiej. Badania mają potrwać około 3 miesiące. A w pierwszej połowie przyszłego roku ma powstać dokumentacja techniczna projektu, która wykaże czy będzie można wykorzystać energię geotermalną.

Muszą zostać spełnione trzy warunki czyli odpowiednia temperatura, przepływ wody i jej skład. Wszystkie uzyskane badania m.in. hydrogeologiczne, geofizyczne czy laboratoryjne podczas odwiertu geotermalnego pozwolą na uzyskanie wiedzy czy złoża wód geotermalnych umożliwią ich eksploatację.

Miasto Gniezno na ten cel jak dodała Marzena Dyc-Rewers, dyrektorka Wydziału Ochrony Środowiska otrzyma prawie 16 mln zł bezzwrotnego dofinansowania.

Na koniec zastępczyni prezydenta Joanna Śmigielska zapewniła, że jak pierwszy odwiert potwierdzi, że posiadamy odpowiednie złoża geotermalne to będą wnioskować o środki finansowe na drugi taki odwiert, a następnie na wybudowanie całej niezbędnej infrastruktury.

W sierpniu tego roku uruchomiono odwiert geotermalny w Wągrowcu. W ramach inwestycji wywiercono otwór poszukiwawczo-rozpoznawczy do głębokości około 2130 metrów.

Jako ciekawostkę można dodać, że najstarsza geotermia w Polsce znajduje się na Podhalu (Geotermia Podhalańska) i liczy sobie 30 lat.