fbpx
Tomasz Leśniczak opowiedział o Czterotysięcznikach Alp
Tomasz Leśniczak
Tomasz Leśniczak

Wczoraj w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna alpinista Tomasz Leśniczak opowiedział o swoich podbojach Czterotysięczników w Alpach.

Uczestnicy spotkania, w tym także inni alpiniści, którzy wspinają się na szczyty m.in. alpejskie mieli okazję wysłuchać praktycznych wskazówek z górskich wypraw z perspektywy Tomasza Leśniczaka.

Alpinista mówił najpierw o najwyższym szczycie Alp Julijskich w SłoweniiTriglav (2864 m), najwyższym szczycie górskim w NiemczechZugspitze (2962 m) i najwyższym szczycie AustriiGrossglockner (3798 m), od których proponuje zacząć wysokogórskie wspinanie.

Następnie przeszedł do Czterotysięczników. Szczyt Breithorn (4164 m), który znajduje się na granicy Szwajcarii z Włochami i który uchodzi za jeden z łatwiejszych Czterotysięczników, Alphubel (4026 m), Piz Bernina (4049 m) i Dufourspitze (4634 m) to szczyty w Szwajcarii oraz najwyższy szczyt Alp – Mont Blanc (4805 m) we Francji.

Zainteresowani, którzy dopiero chcą zacząć przygodę ze wspinaczką wysokogórską mogli dowiedzieć się wielu fachowych informacji począwszy od tego jaki sprzęt ze sobą zabrać na konkretną górę, poprzez jak wygląda sytuacja w schroniskach, aż po jakie występują na końcu wspinaczki emocje po zdobyciu szczytu.

Natomiast osoby, które wspinają się od lat i także zdobyli te szczyty co Tomasz Leśniczak, mogli wspólnie z nim powspominać oraz obejrzeć zdjęcia i filmiki z tamtych wypraw.

Tomasz Leśniczak jest alpinistą, członkiem Klubu Sportów Górskich DIRETA, a od 2000 roku organizuje wyprawy górskie m.in. w Alpy oraz góry Iranu i Turcji.

Spotkania w Czytelni odbywają się w ramach cyklu „Włącz ciekawość” z DIRETĄ, które koordynuje Tomasz Ławniczak z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

Najnowsze komentarze