fbpx
Już w czwartek wystawa „Kobiety Wolności”

Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie zaprasza w czwartek, 19 października o godz. 18.00 do Starego Ratusza na wykład i wystawę o bohaterkach Powstania Wielkopolskiego pt. „Kobiety Wolności”.

Projekt jest kontynuacją działań prowadzonych w Domu Powstańca Wielkopolskiego, którego opiekunem jest MOK w Gnieźnie. W 2022 roku rozpoczęto działania mówiące o kobietach w powstaniu dzięki projektowi kulturalno-edukacyjnemu „Okulary Pelagii. O gnieźnieńskiej fotografce Pelagii Gdeczyk”.

Udział kobiet w Powstaniu Wielkopolskim jest uznany, a w ciągu ostatnich lat powiększył się stan wiedzy na temat konkretnych kobiet i ich dokonań od działania w organizacjach takich jak Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, przez skauting, po służby sanitarno-medyczne (w przeddzień powstania na tajnych kursach przeszkoliło się blisko 300 pielęgniarek), aprowizację czy służbę w łączności i zwiadzie. Wydarzenia z grudnia 1918 roku były skutkiem długoletniego procesu budowania społeczeństwa gotowego wywalczyć niepodległość, ale i ją zagospodarować.

Ważna idea „pracy organicznej” stanowiła ewolucyjne dochodzenie do wolności grup w społeczeństwie, które tej wolności nie miały. W drugiej połowie XIX wieku zaczęło być słychać kobiecy głos. Na terenie zaboru pruskiego pojawiły się takie osoby jak Emilia Szczaniecka, Aniela Potulicka, ale przede wszystkim szereg tzw. panien z dobrego domu, które podejmują naukę nie tylko szycia, gotowania i haftu, ale matematyki, geografii czy historii. Rzesze bezimiennych matek, gospodyń domowych, dziewcząt coraz śmielej korzystało z emancypacji.

W ramach projektu MOK zaprasza na wystawę i wykład popularyzujący, lekcje dla dzieci z gnieźnieńskich przedszkoli i szkół, warsztat metodyczny, warsztat międzypokoleniowy, spotkanie dla licealistek oraz pakiet materiałów edukacyjnych dla szkół.

Harmonogram na najbliższe tygodnie:

• 19.10 godz. 18.00 / Wystawa o kobietach w Powstaniu Wielkopolskim i wykład popularyzujący / Wojciech Jędraszewski

• 26.10 godz. 17.00 / Warsztat metodyczny dla nauczycieli: „Dlaczego potrzebujemy herstorii?”

• 05.11 godz. 11.00 / Warsztat międzypokoleniowy „Ku zwycięstwu w działaniu!”

• 23.11 godz. 11.00 / Spotkanie dla licealistek „Warsztaty mocy”

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Zapraszamy!