fbpx
Uczczono 84. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę
Obchody 84. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę
Obchody 84. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę

W niedziele popołudniu, w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę starosta Piotr Gruszczyński złożył wiązankę kwiatów przy tablicy pamiątkowej na murze kościoła farnego.

W uroczystościach rocznicowych udział wzięli m.in. samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze i mieszkańcy. Starosta Piotr Gruszczyński najpierw podziękował za udział w uroczystości zaproszonym gościom, a następnie powiedział, że zgromadziliśmy się dziś by wspólnie w sąsiedztwie kościoła farnego oddać należny hołd polskim ofiarom stalinowskiego terroru.

Ich poświęcenie zobowiązuje nas do nieustannej pamięci o zasługach tych, którzy ofiarowali życie za naszą wolność. To właśnie między innymi polscy żołnierze walczący na frontach drugiej wojny światowej są pięknym wzorem heroicznej służby i walki za ojczyznę. To dzięki nim żyjemy w niepodległym kraju. Dzisiejsze rocznicowe spotkanie skłania nas jednocześnie do trudnej refleksji nad współczesnością, szczególnie w kontekście wojny na terytorium Ukrainy. W swoisty sposób napomina to do nieustannej pracy dla dobra Rzeczpospolitej, dbałości o jej suwerenność i bezpieczeństwo, a także przekazywanie kolejnym pokoleniom najcenniejszych wzorców patriotyzmu, honoru i poszanowania dla danej nam wolności. Każdy z nas bowiem odpowiedzialny jest za przyszłość naszej ojczyzny

– mówił starosta.

Po przemówieniu starosty przybyłe delegacje złożyły wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapaliły znicze przy tablicy.

Ponadto w tym dniu odbyła się w katedrze msza św. w intencji Ojczyzny, starosta złożył także wiązankę kwiatów pod obeliskiem w Parku Miejskim im. Generała Władysława Andersa, a w Centrum Kultury „Scena to dziwna” odbył się uroczysty koncert pt. „W hołdzie obrońcom Ojczyzny i ofiarom sowieckiej napaści”.

Najnowsze komentarze