fbpx
W Starym Ratuszu o Gazecie Gnieźnieńskiej „Lech”!
Prelekcję na temat „Lecha.Gazety Gnieźnieńskiej” wygłosił Marek Szczepaniak
Prelekcję na temat „Lecha.Gazety Gnieźnieńskiej” wygłosił Marek Szczepaniak

W Starym Ratuszu w piątek, 16 lutego, odbyła się prelekcja i wystawa pt. „Przekartkowane. Lech. Gazeta Gnieźnieńska z lat 1918-1919”! W trakcie wydarzenia został zaprezentowany unikatowy rocznik „Lecha” z okresu Powstania Wielkopolskiego! Wydarzenie zostało zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie i Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Gnieźnie!

Wydarzenie odbyło się w 105. rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze, formalnie kończącego Powstanie Wielkopolskie!

Prelekcję wraz z prezentacją poświęconą rocznikom „Lecha” z okresu Powstania Wielkopolskiego przedstawił Marek Szczepaniak, kierownik gnieźnieńskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Uczestnicy spotkania mogli także zobaczyć wystawę planszową wybranych numerów i fragmentów z Lecha. Gazety Gnieźnieńskiej”.

Należy zaznaczyć, że żadna instytucja w Polsce nie posiada tak dużego zbioruLecha. Gazety Gnieźnieńskiejz lat 1918-1919!

Gazeta „Lech była pierwszą polską gazetą wydawaną codziennie w Gnieźnie od lat 90. XIX wieku do II wojny światowej. Wychodził od wtorku do niedzieli, a treściowo zawierał informacje ze świata, kraju i regionu. Pierwszym redaktorem był Józef Chociszewski, a ostatnim Stanisław Miklejewski!

Od grudnia 1914 do 1918 władze pruskie zakazały wydawania gazety. Do czytelników powrócił po odzyskaniu niepodległości!

W okresie Powstania WielkopolskiegoLech” regularnie relacjonował wydarzenia polityczne i społeczne, które miały wówczas miejsce. Artykuły, obwieszczenia, nekrologi i ogłoszenia drobne rzuciły nowe, nieznane dotąd światło na walki powstańcze i życie codzienne, co niezwykle wzbogaca naszą wiedzę o społeczeństwie, mieście i regionie tamtego czasu.

Prezentowane podczas prelekcji skany i fragmenty z różnych numerówLechaz lat 1918-1919 pochodzą z zasobów Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie.

Gnieźnieński oddział wzbogacił się o unikatowe roczniki Lecha dzięki ofiarodawcom Hannie i Władysławowi Suwalskim!

Najnowsze komentarze