fbpx
Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu zapłaci 1500 zł!
Źródło: KPP w Gnieźnie
Źródło: KPP w Gnieźnie

W czwartek, 14 grudnia, policjanci gnieźnieńskiej drogówki przeprowadzili działania dedykowane „Niechronionym Uczestnikom Ruchu Drogowego”!

Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych.

Ujawniono dwie osoby kierujące pojazdami, które nie ustąpiły pierwszeństwa pieszym. Jedną z nich była mieszkanka powiatu wrzesińskiego, która za to wykroczenie została ukarana mandatem karnym w wysokości 1500 zł i 15 punktami karnymi

Naczelnik gnieźnieńskiej drogówki podjął decyzję, że takie działania będą prowadzone raz w tygodniu, a wpływ na to ma zbyt duża ilość zdarzeń z udziałem pieszych.

Funkcjonariusze będą mierzyć prędkość przy przejściach dla pieszych oraz reagować na wszelkie wykroczenia w rejonie przejść dla pieszych, takie jak nieustąpienie pierwszeństwa, parkowanie przy przejściach czy zachowanie pieszych w rejonie przejść dla pieszych.

Policja przypomina, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Pomimo, że dotyczą wszystkich, to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy przy wypadku i kontakcie z nadwoziem pojazdu zawsze przegrają.

Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów, upewniając się, że kierowca go widzi i zamierza prawidłowo zareagować na jego obecność na drodze.