fbpx
Trwają nasadzenia drzew w ramach projektu Antybetonoza!
Od lewej kierowniczka Małgorzata Kania, radny Tomasz Dzionek i zastępczyni prezydenta Joanna Śmigielska
Od lewej kierowniczka Małgorzata Kania, radny Tomasz Dzionek i zastępczyni prezydenta Joanna Śmigielska

Projekt „Antybetonoza, czyli drzewa w centrum Gniezna” w 2022 roku zwyciężył w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim wśród tzw. Małych projektów, zdobywając aż 1871 głosów. Obecnie trwa jego realizacja i prowadzone są nasadzenia roślin!

Celem projektu, zgłoszonego przez radnego miejskiego Tomasza Dzionka, było nasadzenie 40 drzew na ulicach: Jeziornej, Warszawskiej, Mickiewicza, Mieszka I i Łaskiego.

Widać w przestrzeni miejskiej, że tych drzew jest mało. Bardzo dużo ludzi zwraca uwagę na to, że powinno być więcej zieleni w centrum i systematycznie tej zieleni od pewnego czasu jest więcej. Wniosek w ramach Budżetu Obywatelskiego cieszył się dużą popularnością, dlatego był jednym z tych zwycięskich. Jestem bardzo zadowolony, że przede wszystkim na ulicy Warszawskiej są te drzewa, bo tych głosów mieszkańców, że tych drzew na Warszawskiej jest za mało było najwięcej. Im więcej drzew w mieście i poza miastem tym lepiej. Musimy o to dbać, bo robimy to dla następnych pokoleń. Od wielu lat więcej się wycinało niż sadziło i to nie chodzi o Gniezno, ale o cały kraj. Musimy o tym pamiętać i od słów do czynów jak najwięcej drzew sadzić

– stwierdził radny Tomasz Dzionek

Projekt jest obecnie realizowany. W sumie razem zostanie posadzonych 35 sztuk drzew, 310 sztuk krzewów oraz 480 sztuk cebul.

Całkowita wartość zadania to: 140 826 zł, z czego nasadzenia przy ul. Warszawskiej to koszt ponad 90 tys. zł

Miasto Gniezno konsekwentnie wprowadza coraz więcej zieleni na terenie Gniezna, również w centrum. Tylko w tym roku Zakład Zieleni Miejskiej posadził 70 drzew. Systematycznie również kawałek po kawałku odbrukowujemy fragmenty chodnikówcentrum. Tak się działo na przykład na ulicach św. Michała, Grzybowo czy na samym Rynku. Tego właśnie oczekują mieszkańcy, co głosowanie w Budżecie Obywatelskim potwierdziło

– poinformowała zastępczyni prezydenta Joanna Śmigielska

W ramach „Antybetonozy” na ul. Warszawskiej zostaną powiększone misy przy istniejących drzewach. Będą też nowe nasadzenia – dokładnie 14 sztuk klonu polnegoElegant” – wraz z odbrukowaniem fragmentów chodnika.

Na wysokości Targowiska na Placu J. Piłsudskiego fragment chodnika zostanie odbrukowany, posadzone będą drzewa i dekoracyjne byliny: hiacynt, kocimiętka Faassena, bodziszek Rozanne, rozchodnik okazały Brillant, jak i o ozdobnych liściach: rozplenica japońska Hamelnzimozielona turzyca Morrowa Variegata.

Byliny kwitnące zostały dobrane pod względem terminu kwitnienia, aby zapewnić efekt dekoracyjny przez jak najdłuższy czas sezonu wegetacyjnego. Istniejące przejście dla pieszych zostanie przesunięte, tak aby nie kolidowało z projektowaną zielenią.

Ponadto wprowadzona zostanie również dodatkowa zieleń przy innych ulicachcentrum: ul. Jeziorna – 6 lip drobnolistnych, ul. Mickiewicza – 4 lipy drobnolistne i 3 klony zwyczajne, ul. Mieszka I i Łubieńskiego – 2 klony polne odmiana Elsrijk, ul. Łaskiego – 4 klony zwyczajne, ul. św. Jana – 2 klony polne odmiana Elsrijk.

W misach przy ulicach Mieszka I, Łubieńskiego i św. Jana pod drzewami zostanie wprowadzonych 170 krzewów gatunku śnieguliczka Chenaulta Hancock.

Jak przekazała kierowniczka Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie, Małgorzata Kania, wszystkie nasadzenia drzew zostaną wykonane do końca roku tak, by rośliny zdążyły przyzwyczaić się do nowego miejscaukorzenić się przed wiosennym okresem wzmożonego wzrostu.

Najnowsze komentarze