fbpx
Orkiestra Miła Gnieznu wystąpiła na deptaku
Koncert Orkiestry Miłej Gnieznu
Koncert Orkiestry Miłej Gnieznu

Dokładnie 105 dni przed 105. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie wystąpiła z koncertem Orkiestra Miła Gnieznu.

W piątkowy wieczór mieszkańcy pierwszej stolicy mogli wysłuchać m.in. takich utworów jak „Wojenko, wojenko”, „Modlitwa o pokój” czy „Allegretto” Ludwiga van Beethovena. Koncert orkiestry to jedno z wydarzeń poprzez, które Miasto Gniezno chce przybliżyć mieszkańcom historię sprzed ponad stu lat w ramach projektu „Powstanie Wielkopolskie od podszewki. O codziennym życiu powstańców”. W ramach tego projektu w szkołach odbywają się także warsztaty dotyczące spraw codziennych i przyziemnych.

Kolejny projekt to „Kobiety wolności”, przedsięwzięcie o bohaterkach Powstania Wielkopolskiego. Szymon Drzewiecki z Urzędu Miejskiego w Gnieźnie przekazał publiczności, że będzie on realizowany w październiku w Starym Ratuszu i w Miejskim Ośrodku Kultury. Ogólnopolski projekt jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. W ramach tego projektu odbędzie się m.in. wystawa o kobietach w Powstaniu Wielkopolskim, wykłady popularyzujące kobiety w powstaniu, warsztaty dla nauczycieli, dla młodzieży, dla dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych, bo o tej historii trzeba mówić i pamiętać.

Program „Patriotyzm Jutra” służy odkrywaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczeństwo w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury.

Najnowsze komentarze