fbpx
„Czekając na Godota” Samuela Becketta w Teatrze Fredry w Gnieźnie!
Konferencja prasowa przed premierą „Czekając na Godota”
Konferencja prasowa przed premierą „Czekając na Godota”

We wtorek, 14 maja, w Teatrze Fredry w Gnieźnie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca premierę sztuki Samuela Becketta „Czekając na Godota” w reżyserii Pawła Łysaka, która zostanie wystawiona na deskach gnieźnieńskiego Teatru już w tę sobotę, 18 maja!

W kwietniu w Teatrze Fredry mieliśmy okazję zobaczyćEmpuzjonNoblistki Olgi Tokarczuk w reżyserii Radosława Rychcika, a już niecały miesiąc później Teatr zaprasza nas na kolejną premierę!

Tym razem będzie to sztukaCzekając na Godota” autorstwa, również Noblisty, Samuela Becketta!

Samuel Beckett urodził się 13 kwietnia 1906 roku w Foxrock w Irlandii, a zmarł 22 grudnia 1989 roku w Paryżu. Był dramaturgiem, prozaikiem, poetą i eseistą irlandzkim piszącym po angielsku i francusku! Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1969 roku!

Jeden z największych nowatorów współczesnego teatru! Autor sztukiCzekając na Godotauznawanej za jedną z najważniejszych w historii XX-wiecznego dramatu!

Na konferencji prasowej dyrektorka Joanna Nowak, reżyser Paweł Łysak i aktorzy opowiedzieli o sztuce i przygotowaniach do majowej premiery!

Świat po eksplozji nuklearnej?
Nie, to efekt katastrofy klimatycznej.
A może raczej krajobraz po którejś z wojen,
które wybuchają w pobliżu?

Dwóch, zmęczonych życiem mężczyzn
czeka na drodze na kogoś lub na coś
i spotyka dwóch przerażających,
a zarazem śmiesznych przechodniów.

Ciekawe, co oni robili w czasie wojny?
Czy są czymś więcej niż tylko

zabawnymi robaczkami w tej pustce?
Czy przetrwał ktoś jeszcze?
Czy pozostała tylko kupka kości?

– wyjaśnia reżyser Paweł Łysak

Reżyser Paweł Łysak dodaje, że trauma II Wojny Światowej niewątpliwie miała wpływ na napisany na przełomie 1948 i 1949 roku dramat Becketta!

Potęga idei religijnych, jak również wartości humanistycznych, jeśli nie legła w gruzach, to napewno została mocno nadszarpnięta! Leonardowego człowieka witruwiańskiego zastąpił ludzki odpadek!

Reżyser Paweł Łysak zadaje pytanie „Czy dziś po kolejnych wojnach i katastrofach nie stało się jasne, że ludzkość do szczętu zmarniała i uschła, a ziemia i powietrze przeznaczone są tylko dla kamieni?” i odpowiada, że „Jeśli Godot nie przyjdzie, nie pozostanie nam nic innego jak być razem i troszczyć się o siebie nawzajem”!

Paweł Łysak to reżyser teatralny i radiowy. Ukończył Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Reżyserii Dramatu warszawskiej PWST!

W roli Pozzo gościnnie wystąpi Marcin Jędrzejewski!

Urodzony 17 lutego 1968 roku w Warszawie. Ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną (dziś Akademia Teatralna) w 1992 roku i od razu trafił do zespołu Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie występował do 2023 roku!

Stworzył wiele kreacji w Teatrze Telewizji, gdzie współpracował m.in. z Janem Englertem, Maciejem Englertem, Izabellą Cywińską i Agnieszką Glińską!

Przekład

Antoni Libera

Reżyseria

Paweł Łysak

Scenografia

Robert Rumas

Światła i Wideo

Artur Sienicki

Fonosfera

Maciej Szymborski

Konsultacje ds.
Plastyki i Ruchu

Klaudia Strzelczyk

Asystent reżysera

Maciej Synowiec
(AT Warszawa)

Obsada

Estragon
Wojciech Siedlecki

Vladimir
Roland Nowak

Pozzo
Marcin Jędrzejewski
(gościnnie)

Lucky
Michał Karczewski

Wideo

Chłopiec
Nikodem Staszkiewicz

Inspicjent

Jolanta Skawina

Kliknij i przejdź
do Repertuaru
na stronie Teatru Fredry!