fbpx
FIH Hockey Men’s Nations Cup w Gnieźnie
Do rozpoczęcia turnieju pozostało 231 dni
Do rozpoczęcia turnieju pozostało 231 dni

Miasto Gniezno w przyszłym roku będzie organizatorem turnieju FIH Hockey Men’s Nations Cup. Ostatni raz impreza tej rangi odbyła się w naszym kraju 30 lat temu. 

Dziś informację o tym, że turniej o randze światowej zostanie rozegrany w Gnieźnie przekazali prezydent Tomasz Budasz, prezes Rafał Grotowski i zastępca dyrektora GOSiR-u Marek Lisiecki. Prezydent wspólnie z zawodnikami z dwóch gnieźnieńskich klubów hokejowych UKH Start 1954 i KS Stella odpalił zegar, który oficjalnie zaczął odliczać czas do zawodów.

FIH Pro League to międzynarodowe rozgrywki, w których występują najsilniejsze drużyny na świecie, a Nations Cup to swego rodzaju turniej kwalifikacyjny do Pro League. Pierwsza edycja Nations Cup odbyła się w zeszłym roku w RPA.

Za nieco ponad 7 miesięcy kwalifikacje do Pro League odbędą się w Polsce. FIH powierzył organizację tej imprezy Polskiemu Związkowi Hokeja na Trawie. Spotkania w ramach Nations Cup zostaną rozegrane na stadionie im. Alfonsa Flinika w Gnieźnie. Turniej rozpocznie się 31 maja, a zakończy 9 czerwca 2024 roku.

W imieniu mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski chciałbym złożyć najszczersze podziękowania Panu Tayyabowi Ikram Prezydentowi Światowej Federacji Hokeja na Trawie FIH oraz Zarządowi Polskiego Związku Hokeja na Trawie na czele z prezesem Rafałem Grotowskim. Jestem przekonany, że Gniezno będzie dobrym gospodarzem tego wspaniałego turnieju. Liczę na emocjonujące mecze w cudownej atmosferze

– mówił prezydent Tomasz Budasz.

W Nations Cup w Polsce weźmie udział dziewięć drużyn: Austria, Pakistan, Polska, Francja, Malezja, RPA, Korea, Kanada i Nowa Zelandia (spadkowicz z FIH Pro League). Do najwyższej klasy rozgrywkowej awans uzyska zwycięzca turnieju w Pierwszej Stolicy Polski.

Drużyny, które przyjadą do Gniezna są w rankingu od siódmego do czternastego miejsca. To są uznane marki, które tutaj się pojawią. Możemy się spodziewać wielu wspaniałych pojedynków na tym boisku. Każdego dnia będą dwa, a nawet trzy mecze. Tych pojedynków na wysokim poziomie będzie dużo, a do tego planujemy wiele towarzyszących atrakcji dla kibiców”

– już dziś na święto hokeja w Gnieźnie zaprasza prezes Rafał Grotowski.

Będzie to pierwszy turniej na otwartych boiskach rangi FIH w Polsce od 30 lat. W 1993 roku w Poznaniu odbył się Intercontinental Cup. Wówczas do stolicy Wielopolski przyjechały m.in. Indie, Hiszpania czy Korea.