fbpx
Święto Niepodległości w Gnieźnie
Obchody Dnia Niepodległości w Gnieźnie
Obchody Dnia Niepodległości w Gnieźnie

Wspólnym odśpiewaniem w południe Hymnu, zatańczeniem na placu przed Katedrą Poloneza i IX Biegiem Niepodległości Gnieźnianie uczcili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w Katedrze pod przewodnictwem Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka.

Następnie na placu przed Katedrą uczestnicy obchodów zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie „Pod Biało-Czerwoną”, został rozstrzygnięty konkurs Zostań HEROSEM Niepodległości, w samo południe wspólnie odśpiewano Hymn, a także zatańczono Poloneza.

O godzinie 11.11 wystartował IX Bieg Niepodległości, w którym z numerem startowym 11 pobiegł także prezydent Tomasz Budasz.

W trakcie trwania biegu na placu przed Katedrą przybyłe delegacje m.in. parlamentarzystów, samorządowców, służb mundurowych, harcerzy, organizacji pozarządowych, młodzieży i mieszkańców złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku króla Bolesława Chrobrego.

W przemówieniu zastępczyni prezydenta Joanna Śmigielska przypomniała trudną drogę naszych przodków do uzyskania Niepodległości.

Nasza dzisiejsza lekcja patriotyzmu, wspomnienie wydarzeń i ludzi roku 1918 musi być przede wszystkim opowieścią o tym jak tworzyć trwałe i silne więzi zarówno w naszych rodzinach, społecznościach, wspólnocie narodowej jak i w Europie, w której pozostajemy integralną częścią… Jak długo polskość, w tym najszerszym wymiarze będzie w naszych sercach, tak długo istnieć będzie nasza Niepodległa

– mówiła zastępczyni prezydenta Joanna Śmigielska

Uroczystości przed Katedrą zakończyły się zawiązaniem kręgu harcerskiego.

Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu Zostań HEROSEM Niepodległości w kategorii przedszkola zostali: I miejsce Alan Olejniczak, II miejsce Liwia Powałowska, a III miejsce Julia Kozłowska. W kategorii szkoły podstawowe: I miejsce Zofia Królak (SP nr 8), II miejsce Wiktor Michalak (SP nr 10), a III miejsce Luis Nowaczyk (SP nr 10).

IX Bieg Niepodległości wygrał Tomasz Szymkowiak z Wrześni, drugi był Patryk Bogucki z Gniezna, a trzeci Jakub Najmowicz z Gniezna. Wśród kobiet I miejsce zajęła Patrycja Bruch z Gniezna, druga była Joanna Stawowa z Żydowa, a trzecia Marzena Siwińska z Czerniejewa.

W biegu udział wzięło prawie 500 osób.

Ponadto na Rynku odbywał się Jarmark Marciński, wspólne śpiewanie Pieśni Patriotycznych, a także zwiedzanie Domu Powstańca Wielkopolskiego, w którym odbywały się warsztaty międzypokoleniowe pt. „Ku zwycięstwu w działaniu!”.