fbpx
Spacer dendrologiczny w Parku Miejskim w Gnieźnie
Spacer dendrologiczny w Parku Miejskim w Gnieźnie

Spacerem dendrologicznym w Parku Miejskim im. Generała Władysława Andersa świętowano Światowy Dzień Drzewa.

Dziś odbyły się dwa takie spacery. Jeden do południa, w którym uczestniczyły dzieci ze szkół podstawowych, a drugi po południu, w którym brała udział młodzież ze szkoły średniej i dorośli mieszkańcy Gniezna.

Dzień Drzewa świętujemy 10 października i przypominamy sobie w tym dniu jaką istotną rolę pełnią one w naszym życiu i otoczeniu.

Na obu spacerach dendrologicznych uczestników powitały Grażyna Bernaciak, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego koło w Gnieźnie i Małgorzata Kania, kierowniczka Zakładu Zieleni Miejskiej.

W tym roku po raz pierwszy w Gnieźnie spacerem dendrologicznym uczczono Światowy Dzień Drzewa. W poprzednich latach organizowano inne akcje.

O drzewach staramy się mówić często, robimy różne konkursy, zabawy i akcje, które mają za zadanie szacunek dla tych drzew, ale jednocześnie zachęcamy, żeby ich jak najwięcej sadzić w naszym otoczeniu. Dzisiaj chcemy pokazać, że drzewo jest nam bardzo przyjazne, ale jednocześnie ma bardzo skomplikowany system, a w szczególności w takim parku. Powinniśmy mieć tych drzew jak najwięcej, żeby spokojnie oddychać, żeby można było między nimi spacerować, poprawiać sobie nastrój i wyciszyć się”

– tłumaczyła prezes Grażyna Bernaciak.

Przewodniczką na spacerze była kierowniczka Małgorzata Kania, która jego uczestnikom dostarczała różnych informacji na temat drzew i ciekawostek. Można było m.in. dowiedzieć się jakie gatunki drzew rosną w parku, zmierzyć je i zbadać.

Uczestnicy wędrówki mieli okazję dowiedzieć się także, że w Gnieźnie mamy cztery pomniki przyrody, w tym dwa drzewa jesion i buk znajdują się właśnie w Parku Miejskim.

Spacer zakończył się konkursem z nagrodami.