fbpx
Schronisko dla Zwierząt w Gnieźnie otrzymało 60 tys. zł dotacji
Schronisko dla Zwierząt w Gnieźnie otrzymało 60 tys. zł dotacji
Schronisko dla Zwierząt w Gnieźnie otrzymało 60 tys. zł dotacji

Schronisko dla Zwierząt w Gnieźnie otrzymało w ramach programu „Wielkopolska przyjazna zwierzętom” 30 tys. zł z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i 30 tys. zł z budżetu Miasta Gniezna. Łącznie 60 tys. zł zostanie przeznaczone m.in. na doposażenie schroniska.

Wczoraj schronisko odwiedził Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego i Joanna Śmigielska, zastępczyni prezydenta, którzy podpisali stosowną umowę dotyczącą programu.

Jacek Bogusławski poinformował, że „Wielkopolska przyjazna zwierzętom” jest to nowy program samorządu województwa wielkopolskiego, który chce zadbać o dobrostan zwierząt.

Rozmawiałem z samorządowcami i z organizacjami pozarządowymi i dowiedziałem się, że bardzo często już w pierwszym kwartale danego roku zaczyna brakować środków na to, żeby można było prowadzić schroniska dla zwierząt czy prowadzić działania na rzecz zwierząt. Stwierdziłem, że należy wesprzeć w tej sprawie gminy i zaproponowałem w połowie roku pilotażowy program, żeby sprawdzić jakie będzie zainteresowanie. Ta propozycja okazała się strzałem w dziesiątkę. Zapotrzebowanie jest bardzo duże w naszym społeczeństwie i każdy kto był w takim schronisku jak tutaj w Gnieźnie widzi, że te działania są konieczne, a my w tym zakresie się włączyliśmy. To był program pilotażowy, ale od pierwszego stycznia planujemy zacząć normalny program „Wielkopolska przyjazna zwierzętom”, a budżet na ten cel będzie większy niż w tym roku”

– wyjaśnił i zapewnił Jacek Bogusławski.

Do programu beneficjenci złożyli 77 wniosków w całej Wielkopolsce, a tylko 17 otrzymało dotację. W tym roku na ten cel samorząd województwa wielkopolskiego przeznaczył 300 tys. zł z tym założeniem, że dofinansowanie leży po obu stronach samorządów. W naszym przypadku połowę przeznaczył samorząd województwa wielkopolskiego, a drugą połowę Miasto Gniezno.

Zastępczyni prezydenta przekazała, że za te pieniądze zostanie zakupionych 12 klatek kenelowych, 16 bud, kojce oraz karma dla psów i kotów. Ponadto zostanie zorganizowana akcja promocyjna „Posprzątaj po swoim psie”, zakupione zostaną pojemniki na woreczki dla psów, a także środki zostaną wykorzystane na szczepienia i kastrację zwierząt.

Kierowniczka schroniska Katarzyna Fikus natomiast poinformowała, że przyda im się każda pomoc. Obecnie potrzebują kocy, ręczników, pościeli, żeby można było zadbać o ciepło zwierząt, a na dworze robi się coraz zimniej. Ale przyda się także żwirek dla kotów, wysoko mięsne puszki, podkłady higieniczne, karma, a te wszystkie wymienione rzeczy i produkty są dla nich na wagę złota.

Celem programu pod nazwą „Wielkopolska przyjazna zwierzętom” jest zachęcanie gmin z terenu województwa wielkopolskiego do podejmowania działań mających na celu minimalizowanie bezdomności zwierząt, ich leczenie, poprawę ich dobrostanu oraz warunków bytowych, jak również zachęcanie posiadaczy psów do utrzymywania czystości na terenie gminy.

W schronisku przebywa 79 psów i 18 kotów.

Schronisko dla Zwierząt w Gnieźnie mieści się przy ul. Kawiary 40.