fbpx
Ogólnopolski Protest Rolników 2024 w Powiecie Gnieźnieńskim!
Rolnicy przekazali staroście swoje postulaty
Rolnicy przekazali staroście swoje postulaty

W piątek, 9 lutego, trwał Protest Rolników w całym kraju! Do Strajku Generalnego Rolników przyłączyli się także rolnicy z Powiatu Gnieźnieńskiego, którzy zablokowali drogi krajowe, powiatowe i miejskie! Rolnicy protestują, bo jak sami mówią, nie ma ich zgody m.in. na wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu, Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie oraz importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy!

Jak poinformował organizator Protestu w Powiecie Gnieźnieńskim Andrzej Frankiewicz, na drogi wyjechało około 500 traktorów! Rolnicy najpierw zebrali się na ul. Kłeckoskiej, a następnie ruszyli w różne części miasta Gniezna oraz na drogi krajowe i powiatowe, aby walczyć o swój godny byt!

Walczymy przede wszystkim o przetrwanie i o byt, ale też w dalszej kolejności o zdrowie naszych dzieci i wszystkich konsumentów w Polsce! Niekontrolowany napływ żywności z Ukrainy, która jest całkiem innej jakości niż to, co my produkujemy! Produkujemy według naprawdę wielu obostrzeń, norm, które musimy przestrzegać. Ukraiński rolnik czy Agroholdingi, które w większości zawiadująziemią, produkują na takich pestycydach, które u nas zostały wycofane już 20, 30 lat temu! Nam się normy zaostrza, a ich tanie produkty są tutaj w Polsce teraz kupowane i trafiają do przetwórstwa!”

– mówił Andrzej Frankiewicz

Andrzej Frankiewicz powiedział także, że sprowadzanie tanich produktów z Ukrainy na polski rynek niszczy ich gospodarstwa!

To niszczy nasze gospodarstwa, bo my nie mamy gdzie sprzedać naszych produktów, które są lepszej jakości i wytworzone w innych standardach! Ceny tych tanich produktów zbijają ceny na rynku, a my nie chcemy sprzedawać produktów po 600, 700 czy 800 złotych!”

– wyjaśnił Andrzej Frankiewicz

Kilkadziesiąt ciągników po godz. 12.00 wjechało do centrum miasta, pod siedzibę Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, żeby przekazać oficjalnie staroście Piotrowi Gruszczyńskiemu swoje postulaty!

Starosta wyszedł do protestujących rolników, przyjął od nich postulaty i obiecał, że przekaże je dalej parlamentarzystom.

Jak zapowiadają rolnicy, to nie pierwszy i nie ostatni Protest Rolników, ponieważ jak poinformowała NSZZ RISolidarność”, czasowe blokady dróg na terenie całego kraju mają potrwać od 9 lutego do 10 marca. Andrzej Frankiewicz już dziś zapowiedział, że po raz kolejny rolnicy z Powiatu Gnieźnieńskiego wyjadą na drogi w następną sobotę, 17 lutego!

Rolnicy proszą wszystkich o wyrozumiałość.

Prosimy rodaków o wyrozumiałość i świadomość sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzin, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych!

– prosi NSZZ RI „Solidarność”

Protest Rolników w Gnieźnie trwał do godz. 15.00!