W środę, 9 października, w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie Zastępczyni Prezydenta Joanna Śmigielska poinformowała, że Miasto Gniezno będzie realizowało Projekt Dostępny Samorząd 2.0, który ułatwi Osobom ze szczególnymi potrzebami funkcjonowanie w Mieście! W ramach działań zaplanowane są nie tylko szkolenia, audyty czy doradztwo, ale także wyłonienie przedsięwzięcia zwiększającego dostępność, na które będzie można pozyskać do 400 tys. zł!
Miasto Gniezno jest jednym z 60 wybranych Samorządów spośród 390 aplikujących!
Zastępczyni Prezydenta Miasta Gniezna Joanna Śmigielska przekazała, że realizacja Projektu rozpocznie się jeszcze w tym roku!

Zakres wsparcia
w Projekcie:
• Wdrożenie przez Miasto Gniezno opracowanych przez Ekspertów zewnętrznych Standardów Dostępności w formie Zarządzenia Organu Wykonawczego. Dokument ma zostać opracowany na przełomie września i października i będzie dotyczyć przestrzeni publicznych (budynków) oraz usług publicznych – po wcześniejszych audytach naszych przestrzeni;
• Ukończenie procesu szkoleniowego zgodnie ze ścieżką uczestnictwa. Szkolenia będą prowadzone w okresie od października 2024 do czerwca 2025 i będą przeznaczone dla:
– Kadry Zarządzającej: Prezydenci, Wójtowie, Skarbnicy, wybrani Kierownicy Jednostek;
– Pracowników Merytorycznych: Koordynatorów Dostępności, Osób pracujących przy inwestycjach, Pracowników Obsługi Klienta;
• Wizyty Studyjne;
• Doradztwo, które będzie dotyczyć diagnozy stanu dostępności Miasta, audytu dostępności, przeglądu i aktualizacji procedur, tworzenia planu działań lub modyfikacji istniejącego;
• Wyłonienie w Trybie Partycypacyjnym Przedsięwzięcia Grantowego mającego na celu poprawę dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami usług, budynków lub przestrzeni pozostających w dyspozycji Miasta Gniezna oraz przygotowanie Planu Rzeczowo-Finansowego realizacji przedsięwzięcia. Plan Rzeczowo-Finansowy musi zawierać opis działań zaplanowanych do realizacji w ramach Przedsięwzięcia Grantowego.
Po ukończeniu przez Oddelegowanych Uczestników Projektu Grantowego cyklu zaplanowanych Szkoleń i Doradztwa, na podstawie uzgodnionego Planu Rzeczowo-Finansowego zawierana jest Umowa o powierzenie Grantu na realizację Przedsięwzięcia Grantowego o maksymalnej wartości 300 000,00 zł.
W przypadku, gdy pula środków przeznaczonych na dofinansowanie Przedsięwzięć Grantowych nie zostanie wyczerpana, możliwe jest zwiększenie maksymalnej kwoty Grantu do wysokości 400 000,00 zł. Limit cross-financingu to 60% wydatków. Zwiększenie kwoty Grantu przysługuje Grantobiorcom, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów. Realizacja Przedsięwzięcia Grantowego ma trwać maksymalnie 18 miesięcy.
Miasto Gniezno we wszystkich Projektach kładzie bardzo duży nacisk na element dostępnościowy!
Jest to bardzo ważne i potrzebne działanie nie tylko w naszym starzejącym się gnieźnieńskim społeczeństwie, ale w ogóle!
Osoby ze szczególnymi potrzebami nie powinny być poza społeczeństwem, nie powinny mieć utrudnionego dostępu do jakichkolwiek usług!
W ostatnich latach mnóstwo się w tym zakresie wydarzyło! Wystarczy spojrzeć na realizacje Parków, Jeziora Jelonek, MOK i Ratusza.
Jak wiele jest jeszcze do zrobienia pokaże audyt, czyli pierwszy element uczestnictwa w Projekcie Dostępny Samorząd 2.0.
W obecnych realizacjach, czyli np. Klub Seniora, mieszkania wspomagane czy Skwer na ul. Łubieńskiego, te elementy są wpisane i realizowane!
Planowane są kolejne Skwery, termomodernizacje czy Szpilkostrada!
